SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Ezber bozduran haber!
Antalya Ekspres

Havadis mühim, soru da şu; bordrolu çalışan vergi kaçakçısı olabilir mi? Hoppala! Nasıl bir soru bu. Mantık olarak cevap elbette ‘hayır’. Bordrolu daha maaşını alırken ödüyor devlete vergisini. En dürüst vergi mükellefi. Amma velakin habere göre, bordrolu çoktan vergi kaçakçısı olmuş bile!

* * *

Önceki akşam FOX’un ana haber bültenini izlerken, verilen habere dikkat kesildim. ‘Yok artık’ diye söylendiğim haber kabaca şöyle. Yıl içinde işyeri değiştiren bordrolu çalışanın, yeni işyeri ile ilgili bilgiyi vergi dairesine vermesi gerekiyormuş. Aksi takdirde vergi kaçakçısı muamelesi yapılacakmış. Benim anladığım; vergi daireleri bu çalışan hakkında devletten vergi kaçırmış gibi işlem yapacakmış veya yapıyormuş. Allah aşkına bugüne kadar hangi bordrolu çalışan, iş değişikliği ile ilgili bilgiyi vergi dairesine vermiş. Bu durumda, bordrolu çalışanların tümü vergi kaçakçısı mı oluyor?

* * *

Haberin devamı, Bakanlık ülke genelinde başlattığı çalışma ile işyeri değiştiren ancak bildirim yapmayanları mercek altına almış. Haydi buyurun. Bu yeni bir yapılanma mı, ince noktaları var mı, nedir ne değildir kimsenin bildiği yok. Haberi, elbette çoğu izleyen gibi ben de şaşkınlıkla dinledim. Bugüne kadar işyeri değiştirip de, yeni işyeri ile ilgili bilgiyi vergi dairesine veren var mı?  Yani A işyerinde çalışırken, ayrılıp veya işten çıkarılıp B işyerinde çalışmaya başlıyorsun: Ve de ‘ben işyerimi değiştirdim haberiniz olsun’ diye ilgili kurumu bilgilendiriyorsun. Ya bilgilendirmediysen.

* * *

Sorun burada. Bordrolu yeni işyerinde çalışmaya başlıyor ve yapılması gereken işlemle ilgili de bilgisi yok (kimin var ki). İşte o zaman mevzuat hazretleri seni kıskaç altına alıyor veya almış bile. Vergi kaçakçısı oldun. Peki, mevzuatı bilmiyor ve vergi borçlusu oluyor da, geçen süre içinde anaparaya faiz işliyor mu? Veya işledi mi?

* * *

O zaman bilmemek de öğrenmemek de suç. Ve de görünen o ki; bu suçun maddi cezası da bordrolu için bayağı ağır. Affa girer mi acaba?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres