SON HABERLER :
Bu kentte yaşayan herkesin gazetesi Ekspres’ten bir ilk daha Şehit polis gözyaşlarıyla uğurlandı Başkan Böcek'in klinik seyri stabil Kent Araştırmaları Merkezi tarihi binaya geçecek Enduro heyecanı başlıyor
Faturalar isyan etti!
Antalya Ekspres

Vatandaş koro halinde isyanda ‘elektrik faturaları çıldırdı’ diye bağırıyor. Duyan var mı beyler? Sahiden ne oldu bu elektrik faturalarına,  millet değil eline almaya okumaya bile korkar oldu. Kullandığın kilovatı oku, gerisini okuma. Kalem kalem vergiler sıralanmış alt alta. Toplamda olmuş mu sana bilmem kaç yüz. Konutlara gelen en insaflı fatura 400 Tl. Ucu açık. Elektrik faturaları bile rakamlara isyan etmiş!

                                     * * *

2020’nin’ elektrik, doğalgaz faturaları vurdu vatandaşı. Hem de öyle böyle değil böğründen vurdu. Peki hesaplayabileniniz var mı; elektriğe bir yılda kaç kez zam geldi de faturalar zıvanadan çıktı. EPDK, 2019’u kapatmadan bir zam daha derken, tam tamına beş kez zam yapmış. Derleyip toparlarsan yüzde 54 elektriğe gelen zam. Bu yılı daha saymıyoruz. Ama beklentideyiz. Nasıl olsa başlayacak ayda bir kez zam. Pehlivan tefrikası misali.

                                      * * *

Ama Ankara elektriğe yapılan zamlarla ilgili  ‘Az bile yapıldı’ diyor. Neden olarak da elektrik maliyetinin  yüksek olması gösteriliyor. Tamam maliyet yüksek. İyi de elektrik faturalarında alt alta sıralanan vergiler ne? Tasarruf bilincinde olan tüketici, zaten kendince geliştirdiği yöntemlerle elektriği az kullanıyor. Evlerde çoğu aile, çağın getirdiği teknolojiden yararlanmadan yaşamını sürdürür olmuş. Aman dikkat ‘fatura’ diyor.

                                     * * *

Günlük yaşamımızdaki odak sözcük ekonomi, ete kemiğe bürünmüş yamacımızda. Ama  sorarsanız kimsenin ekonomisi derli toplu değil, dağılmış. Bir türlü dengelenmeyen huysuz, inatçı, baş belası bir kavram ekonomi.  Onun içeriğinde bir de enflasyon var ki, Allah muhafaza, evlerden ırak. Hani var ya, her şey üzerimize  geliyor. Neyle nasıl mücadele edeceğiz bilen var mı? Artan enflasyon, hiç durmayan zamlar, vergiler. Elektrik, doğalgaz ve kiradan sonra cepte ne kalıyor ki. Aile bütçesi kavramı bile tarih oldu. Hani diyorum tünelin sonundaki ışığı bir görebilsek..  

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres