SON HABERLER :
Gazipaşa Kültür Merkezi’nin yolları asfaltlandı Kepez Belediyesi, yetenekli gençleri arıyor Konut satışında Rusya ve Ukrayna vatandaşları ilk sırada Başkan Böcek talepleri karşılıksız bırakmıyor Zararlı böceklerle mücadele için hindi desteği
Fetret Devri!
Antalya Ekspres

Haydi buyurun… Adına biz acı reçete diyelim, siz ne derseniz deyin de, o yola çıkmış geliyor bile.

Bu reçeteyi bir yerlerden hatırlıyoruz, yeni bir terim değil. O nedenle tadını da, acısını da çok iyi bilir bu toplum. Uzmanlara göre bu acı reçete, vergi artışları,  yeni vergiler anlamına geliyor. Ve de 2022’ye göz kırpıyor. Bizim anladığımız ise reçetenin acısından yine vatandaş nasibini alacak!

                              * * *                               

Önümüzde ki yıl; ona da zaten parmak hesabıyla 45 gün falan kaldı, ekonomide rota değişecekmiş. Az kazanıp, yüksek vergiler ödeyeceğiz gibi. Zaten iyiden iyiye artan yaşam koşulları nedeniyle vatandaş fetret (çöküş) devrini yaşıyor. Artan kur nedeniyle eriyip giden aylıklar, peş peşe gelen orantısız zamlar falan. Bakınız ekonomistler üşenmemiş hesabını yapmış. Bir yılda memur maaşları 180 dolar erimiş. Asgari ücretlinin eriyen maaşı, hesap bile edilememiş anlaşılan. Emeklilerde Yaşa Takılanlar deseniz onlar maaş bile alamıyor.

   * * *

Şimdi Ankara ‘Tasarruf’ diyor ya. Biz buna, kemer sıkma da diyebiliriz. İyi de memurun, emeklinin, asgari ücretlinin, çalışanın çalışamayanın belindeki kemerde sıkılacak delik kaldı mı ki. Olmayan aile bütçesindeki delik yamanamayacak kadar büyüdü. Herkesin derdi aş, iş. Vatandaş bir açıklanan enflasyon rakamlarına bakıyor, bir de sokağın enflasyonuna. Ihh,  kan uyuşmazlığı var. Halk ‘sokağın enflasyon nabzını en iyi ben tutarım’ diyor.

      * * *

Hele bir 2022 gelsin görelim. Milletten ne bekleniyor bakalım. Fedakarlık kimlere düşecek artan zamlar, yüksek vergiler, verginin vergisi dolaylı vergiler bir adım geri, iki adım ileri Mehter Marşı misali. Alın işte üreticinin maliyetini yükselten önemli kalemlerden benzine, mazota, enerjiye yapılan zamlar. Ankara tavsiye ediyor ‘kombilerin ayarını düşürün’. Yok hayır bilemediniz, sabit gelirli kombilerin ayarını kapalı tutuyor. Bu kış çok sert geçecek anlaşılan.

        * * *

‘Ekonomide rota değişiyor’ deniliyor ya. Hani kenardan kıyıdan dolanırsak, fiili işsiz sayısı da yüzde 40’lara yükselmiş ama TÜİK’e göre de işsizlik oranı düşüyormuş. Ekonomistler bu denklemi çözemiyor, işin içinden çıkamıyorlar. Ve de  ‘çalışan sayısı azalırken, işsizlik oranı nasıl oluyor da düşüyor’ diye soruyorlar. Anlaşılan onlarda anlamakta zorlanıyor.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found