SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Gençler vaat değil samimiyet istiyor
Antalya Ekspres

Söze, bir soru ile girelim. Gençlere ulaşma noktasında eksik mi var acaba? Geçtiğimiz hafta kutladık 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı. Ve de gençler, yılda bir kez de olsa hatırlandı kimler tarafından, elbette ülkemizin gidişatına yön veren pek muhterem siyasiler tarafından. Gençlerin çözümlenemeyen sorunları, beklentileri, istekleri dinlendi, nabızları (!) tutuldu.

***

Peki, geleceğimiz, umudumuz olan gençlerimizin beklentileri ne? Ne istiyorlar? Elbette beklentileri ve istekleri hak ettikleri bir gelecek. Onların eğitim ve iş bulma sorunları var. Yıllarca eğitim alarak geleceğine yatırım yapıyor, mezun olduktan sonra ise bunun pek de mümkün olmadığını görüyor, iş yerine ‘nasihat’ buluyor. Memleketin eğitimli gençleri akın akın yurt dışına gidiyor, gitmek zorunda bırakılıyor. Özgürce hayallerini gerçekleştiremeyen gençler, ülkesini terk ediyor. Kimi araştırmalara göre, gençlerin yüzde 50’si yurt dışında gelecek arıyor. Lafı eğip bükmeye gerek yok, eğitimli gençler ihraç ediliyor vasıfsızlar ithal ediliyor.

***

TÜİK’in genç istatistiklerine göre, Türkiye’de yaşayan genç nüfusun yüzde 55,5’i yani yarıdan fazlası mutsuzmuş. Umutlarını ve geleceğini yitirmiş milyonlarca mutsuz genç. Gençlere ulaşma noktasında eksik var demek ki beyler. 2023’ün oy potansiyeli olan gençleri kazanmak çok da kolay değil gibi.

***

Bu bahsi noktaladık, gelelim umut vaat edilen emekliye. Ne diyor Ankara, ‘emekli maaşlarında yeni düzenlemeye gidiliyor’. Bunu nasıl okur emekli ‘Temmuz zammında, maaşlardaki enflasyon kaybı giderilecek’ diye okur. Da, şimdi Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan enflasyon rakamları bekleniyor. Ehh Temmuz enflasyonunun gidişatına da bakılacak. TÜİK’İN açıkladığı enflasyon rakamlarının sonrasında emekliye zam verilecek! Cek cak artık bunlar emekliyi heyecanlandırmıyor. Zira izahı bıraktı mizaha başladı emekli.

***

Temmuz ayı, milyonlarca emekli için zam ayı. 4 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verisi ile birlikte 6 aylık oran da ortaya çıkmış olacak. Maaş zamları da belirlenecek. İşte tam bu nedenle de maaşlara yapılacak zam haberleri gündemdeki yerini koruyor. Emekli maaşı zammı, memur maaşı zammı araştırmaları da hız kesmiyor. Ama daha önümüzde Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verisi var. Temmuz’un gidişatı var. Sonrasında da zam farkında son rakam netleşir hayırlısıyla!

***

Deniyor ya ‘halkımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diye. Bu durumda memur ve emekli maaşlarına enflasyon oranına göre zam yapılacak demektir. Maaşlar ne kadar artabilir? SSK ve BAĞ-KUR emekli zammı ne kadar olur? Üç aşağı beş yukarı telaffuz edilen rakamlar yüzde 35 falan gibi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found