SON HABERLER :
Mavigün Topluluğu ‘Töre’yi sahneledi Önce Yaya Alanya’da Konak Konseri’nde Arp ve Flüt Akşamı Kazak şarkıcıdan Kemer’de konser En güzeller ödüllerine kavuşuyor
Gergedan virüsü!
Antalya Ekspres

Haydi buyurun nur topu gibi bir virüsümüz oldu. Adı gergedan virüsü. Öyle böyle değil, vurdu mu deviriyormuş yakaladığını. Hani kuş gribi, domuz gribi griplerimiz vardı ya, işte bu yıl zemheride salgın olan grip virüsünün adı da gergedan virüsüymüş. Neden gergedan demişler diye düşündüm. Gergedanı gören bileniniz var mı bilmiyorum ama ben gözümde cüsseli ve ağır bir hayvan canlandırdım. Zira gergedan gribine yakalanan, hastalığı ağır geçiriyormuş. Evlerden ırak.

 

* * *

Son birkaç haftadır, çevremdeki arkadaşlarım teker teker yatağa düşmeye başladı grip teşhisiyle. Öyle ki geçen hafta yüksek ateş, öksürük, aksırık ve de halsizlik şikayetleri ile hastaneye giden Canan, anında hastaneye yatırıldı. Öyle böyle değil, ziyaretine bile gidemiyoruz. Steril bir odaya alındı, tedavisi halen hastanede devam ediyor. Süreci bayağı ağır geçiriyor arkadaşımın. Üst kattaki komşum İzmirli Sema da bir haftadır yatak döşek. Yani söylenti falan değil, doktorların ifadesiymiş teşhis ‘gergedan virüsü’.

* * *

Peki, bu gergedan virüsü neyin nesiymiş, belirtileri nelermiş? Bir göz atalım mı? Bu gergedan sahiden çok ciddi bir virüs. Sağlık Bakanlığı tarafından 21 ilden gelen örneklerin incelenmesi sonucu, Kasım-Aralık aylarında grip dışındaki virüslerin yüzde 41.5’inin gergedan virüsü olduğu bildiriliyor. Ayrıca doktorlar virüsün, hastalığın bitiminde farklı hastalıklara da zemin hazırladığı ve bu nedenle özellikle risk grubundakilerin çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Gergedan virüsünün, grip benzeri akut solunum yolu hastalığının en sık nedeni olduğu da yine hekimler tarafından açıklanırken, belirtilerin gribi andırdığı için karıştırılabileceğinin de altı çiziliyor. Aman dikkat.

* * *

Solunum yoluyla bulaşan gergedan virüsünün belirtilerini de iyice bellemek gerekiyor. Ki illeti masum bir soğuk algınlığı ile karıştırmayalım. Bakın belirtileri nelermiş?.. İlk belirtisi, burun kuruması ve karıncalanmaymış. En sık rastlanan ve rahatsız eden belirti ise boğaz ağrısı ile boğazda karıncalanma, burun akıntısı, burunda dolgunluk, 2-3 gün içinde artarak devam eden tıkanma ve aksırmaymış. Baş ağrısı, ateş, yüzde ve kulaklarda basınç hissi, tat ve koku hissinde azalma, öksürük, boğuk ses ve boğuk öksürük. Öksürük sonrası kusma, halsizlik gibi.

Ve bir uyarı, gergedan virüsünün bulaşıcı olduğu ve çevreye solunum yoluyla yayıldığı belirtiliyor. Sağlıcakla kalın.  

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres