SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Gıda fiyatlarını kim fırlattı!
Antalya Ekspres

Başkentin sıcak gündemi, son dönemlerde artan gıda fiyatları. Hal böyle olunca da yükselen fiyatları masaya yatırmak için (geç kalınmadı mı) Gıda Komitesi oluşturuldu. Fiyatları sıkı takibe alan Komite, gıda fiyatlarında ‘Erken Uyarı Sistemi’ için düğmeye basmış. ‘Suçlu ayağa kalk’ diyecek. İyi de bu erken uyarı sistemi nedir? Ne işe yarayacak? Fiyat istikrarı olacak mı? Yoksa havanda su mu dövülecek? Hani vatandaş soruyor da.

***

Fahiş gıda artış meselesinin nedenini araştırmak üzere kurulan Gıda Komitesi, piyasada ‘Erken Uyarı Sistemi’ için bir düzenleme yapılması kararı çıkarmış. Aslında bilindiği gibi sistem yeni değil. 2016 da falan, gıda fiyatlarında erken tedbir mekanizması olarak dillendirilmişti. Hatırlayanlar bilir. Eski sistem, yeni uygulama gibi. Ama yapılan açıklamada erken uyarı sistemi, tarımsal ürün ve gıda piyasasındaki gelişmelerde zamanında karar almaya fayda sağlayacakmış. Sade vatandaş olarak anladığımız bu, suç kimdeyi bulmak.

***

Çalışmanın içeriği her ne ise, uygulama hızla yapılaşa da gıda fiyatlarındaki bu artış düşürülse. Fiyat istikrarı sağlansa. Zira tüketici Erken Uyarı Sistemi’ne karşı pek bir tedbirli. Fiyatların düşebileceğinden de pek umutlu değil gibi. Hani komite oluşturuldu, gıda fiyatlarındaki artış sorgulanıyor ya; konunun uzmanları suçluyu bulmuş görüş belirtiyor ‘gıda fiyatlarını yükselten başlıca nedenler, yetersiz üretim. İthalat ve döviz kurundaki artışlar’. Dahası, tarım girdilerinin artan maliyetleri gibi devam ediyor.

***

Şimdi tarımsal ürünler ve gıda piyasasındaki gelişmeler konusunda erken kararlar almaya fayda sağlayacak ‘Erken Uyarı Sistemi’ için altyapı oluşturulmuş çalışmalar hızlanmış. Haberlerden duyduğumuz bu şimdilik. Umuyoruz ve diliyoruz ki; kimin nasıl fırlattığı gıda fiyatları bir an önce vatandaşın alım gücü seviyesine insin. Zira, gıda fiyatlarındaki fahiş fiyat artışı ile tüketici başa çıkamıyor. Market raflarındaki ürün fiyatları akşamdan sabaha değişiyor. Çarşı Pazar market dolaşarak cebine uygun fiyat arayan tüketici, gıda maratonunda.

***

Peki, bu gıda fiyat artışlarından kim sorumlu? Yüksek fiyatlar nedeniyle Pazar tezgahına bile yaklaşamayan vatandaşın sorusunun cevabı kimde?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found