SON HABERLER :
Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı Korona günlerinde 51 kişilik parti 'Vakit yardımlaşma vakti' Turizm sezonu Rusya ve Doğu Avrupa ile açılacak
Gıda hilecileri Devlet ensenizde!
Antalya Ekspres

Ve de sıra sizde. Hileli gıda üretenler için yeni bir yasa geliyor. Teklif, Meclis gündemine taşındı bile. Yasa çıktığında, halkın sağlığı ile oynayanların gözünün yaşına bakılmayacak. Sahte gıda üretimi yapanlara verilen para cezası caydırıcı olmadı. Ve de Ankara, ‘cezayı öderim, yoluma devam ederim’ diyenlere ‘hapis cezası’ dedi. Gıda hilecilerine hapis yolda bilesiniz.

                                      * * *

Gıdada hile yapanlara hapis cezası geliyor. Tüketicinin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde bozulmuş ve değiştirilmiş gıda üretme, bulundurma suçu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Yasa çıktığında sahte gıda üretenlerin yaptıkları da yanlarına kar kalmayacak. Vatandaşın gıda güvenliğini güvence altına alacak bu karar yolda. Haberiniz ola, yasa çıktığında ‘gıdada hile yapıyorum, başıma bir şey gelmiyor’ dönemi sona erecek. Ve de çıkacak yasa, tüm ezberleri bozacak haberiniz ola.  

                            * * *

Demek ki, bugüne kadar uygulanan para cezası caydırıcı olmadı, olamadı. O halde hileli ürün satanlara ve  üretenlere caydırıcı bir ceza verilmesi gerekmiyor muydu. Elbette gerekiyordu. Tüketicinin ‘aldığım ürün hileli mi değil mi’ kaygısının sona ereceği bu karar, aslında geç kalınmış bir karar değil mi? Hileli ürün satanların, caydırıcı bir cezaya çarptırılmasının zamanı çoktan gelmiş geçiyor bile. Neyse geç olsun güç olmasın. Ha bu arada söylendiğine göre, hileli gıda üretenlere getirilmesi teklif edilen hapis cezasının süresi 5 yıl.


                           * * *

Ankara’nın geç de olsa aldığı karar, elbette tüketiciye güven verecek ve vatandaş alışverişini gönül rahatlığı ile yapacak. En fazla hile yapılan gıda grubu da şüphesiz süt ürünleri ile kırmızı et. Sıkça duyuyoruz tereyağından yoğurda, peynirden ete hatta şekere, ayçiçeği yağına kadar yüzlerce üründe hile var diye. Eşek etinden tutunda at etine kadar,  vatandaşa sağlıksız et ürünleri üretip satan hilecileri. Denetim yapılıyor ama yetersiz. Veya yasalardaki eksiklik nedeniyle mücadele de eksik kalınıyor. Olan, sağlığa zararlı ürün tüketen vatandaşa oluyor yine.

                            * * *

Gıdada üretilen ürünlerin etiketine, içerisinde ne olduğunu bildirmeyen ve hileli üretim yapan firmalar, bugüne kadar uygulanan ve caydırıcı olmayan para cezalarıyla halkın sağlığı üzerinden insafsızca para kazanmayı sürdürmüş ve sürdürüyor. Ama bu saltanat bitti biter hileli üreticiler. Hileli gıdaya hapis geliyor. Çıkarılacak yasa ile devlet ensenizde olacak haberiniz ola.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres