SON HABERLER :
Kaçak saat operasyonu Okul çevreleri sıkı denetimde Chico rekor için sahaya çıkacak ASFİM'de yaz kayıtları başladı Zıp Zıp Park’ta eğlence zamanı
Grip sezonu açıldı!
Antalya Ekspres

Grip aşısının zamanı geldi mi, geldi. Tam da zamanı aşı olmanın. Öyle ‘geçen yıl oldum bu yıl olmama gerek yok’ falan da demeyin ve de her yıl değişen virüslere karşı önleminizi alın. Bunu Dünya Sağlık Örgütü söylüyor. Öyle kulak arkası falan da yapmayın. Özellikle de risk altında olan çocuklar, yaşlılar, diyabet hastaları, hamileler ve dahi kronik sağlık sorunu olanlar doğru aşıya. Zira en önemli kural, aşıyı grip olmadan önce yaptırmak. Sonrasında geçmiş ola! Bu arada hekimler, 6 aylıktan küçük bebeklere aşı yapılmaması gerektiğini hatırlatıyor bilesiniz. 

 

* * *

Grip sezonu bir açıldı pir açıldı. Başımızı ne yana çevirsek bir veya birkaç kişi grip veya soğuk algınlığından yakınıyor. Hastaneler şimdiden gripten yakınan hastalarla dolu, özellikle de çocuk ve yaşlılar. Dün, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeydim. Bir süredir lüzumsuz bir hastalıkla uğraşıyorum üzerinize afiyet. İşte o ara gözüme takıldı öksüren, aksıranlar. Bu nedenledir ki ben de bugün grip konusuna burnumu soktum.

* * *

Ve de uzmanların grip aşısı ile ilgili tavsiyelerini bir kez daha gözden geçirelim dedim. Hani grip aşısı olunmalı deniliyor ya bakın uzmanlar neyin altını özellikle çiziyor. Bulaşıcı özelliği ile riski arttıran grip virüsünün, kalıcı bağışıklık sağlayacak aşısının olmadığını, risk gruplarının mutlaka her yıl aşı olması gerektiğine vurgu yapıyor. Ve de sanılanın aksine soğuk havadan değil, çoğunlukla aksırma ve öksürmeyle etrafa yayılan grip virüsünün, kişiden kişiye hızla bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtiliyor.

* * *

Halk arasında ‘paçavra hastalığı’ da denilen bu illet; ateş, halsizlik, aksırma, öksürme, baş ve yaygın kas eklem ağrısı ile insanı yatağa düşürüyor. İşte aşı,  bir önceki virüs türüne ve olası salgına göre oluşturuluyormuş. Yani her yıl grip aşısı şart. Zira yapılan aşı, enfeksiyonu yüzde 40-60 önlüyormuş yine uzmanların belirttiğine göre. Nezle, farenjit, bronşit, sinüzit ve zatürre gibi solunum sistemine ait enfeksiyon hastalıklarına özellikle çocuklar, yaşlılar, hamile ve kronik sağlık sorunları olanlarda daha sıklıkla rastlanıyormuş. Bu nedenle de, risk grubunda olanların kış ayları öncesinde aşılanması, olası hastalık risklerini nerdeyse sıfıra indiriyormuş.

* * *

Bu arada bazı hurafeler de yaygın toplumda. Mesela aşı olduktan sonra grip olunur gibi yanlış bir kanı olduğuna işaret ediyor uzmanlar. Aşının bağışıklık sistemini harekete geçirip, vücudun hastalığa karşı hazırlıklı olmasını sağladığını önemle belirtiyor. Sonuç olarak ‘aşı için geç kaldım’ demeyin grip aşısının tam da zamanı Ekim-Kasım. Hatta sonraki aylarda bile aşı yapılabiliyor. Haydi aşıya...     

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres