SON HABERLER :
Küçük valinin ilk talimatı emniyet kemeri tokası oldu Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı Sağlık Sen'den istihdam talebi Göz için sarı ve turuncu gıdalar tüketin! Beymelek ligden düştü
Hani söz senetti!
Antalya Ekspres

Emekli ikramiyeleri ödendi ama tartışma devam ediyor. Şimdi başa saralım, vaat neydi? Emekli, dul ve yetimlere bayram ikramiyesi 1000 lira ödenecekti. Emeklisi, dulu, yetimi sevindi, bayram harçlığı çıkmıştı. Kimi az buldu, kimi duacı odu, hesaplar kitaplar yapıldı. Bin liralık ikramiyenin ödenmesi gereken yerler belirlendi. Ve ödeme günü geldi dayandı. Emekli memnun, ikramiyesini almak için sabahın erken saatlerinde bankada aldı soluğu. Hani ne demişti iktidar, emekli maaşı alanlara 1000’er lira bayram ikramiyesi. Eee, ne oldu? Bazılarına 750, bazılarına ise 500’er lira ödendi ve bayram ikramiyesi vaadi hayal kırıklığı yarattı.

 

***

Buraya kadar böyle, bir de dul ve yetimlerin durumu var. Onlarınki hepten belirsiz oldu. Kimi dul 600 lira ikramiye, yetimi ise 300 lira aldı. Yani emeklisinin de dul ve yetimin de hem kafası karıştı hem de 1000 liralık ikramiye sevinci, ‘sözüm meclisten dışarı’ kursaklarda kaldı. Sahiden olmadı bu. Cuma günü ben de bayram ikramiyesini almak için bankadaydım. Malum olduğu üzere banka kalabalıktı. Sırası gelip de bankoya giden bazı emekliler ile dul ve yetim statüsünde olanlar, ödenen rakamın karşısında önce banka memurunu sorguladı ardından da tartışmalar başladı sinirler gerildi.

***

İnsanlar öfkeli, siyaset bankanın orta yerine düştü. Öfke, isyan, hani abartırsam protesto bankanın içi kavga gürültü. Emekli isyan ediyor haklı olarak. Ankara vaat ederken ‘Emekli dul ve yetimlere 1000’er lira bayram ikramiyesi’ dememiş miydi? Emekli de buna göre bütçesinde bir ayar yapmamış mıydı? Zaten aldığı da geldiği gibi gitmedi mi? Borç, harç, fatura falan filan derken bitti gitti. Sonrasında Çalışma Bakanı açıklamayı yaptı da, bu teknik açıklama ikramiyeler ödenmeden önce yapılsaydı diyorum. Emekli de hayal kırıklığı yaşamasaydı. Bayram öncesi morali bozulmasaydı hani. Olmadı, emekli bunu hak etmedi.

***

Şimdi gelelim tartışma konusu olan dul ve yetimlere yatırılan ikramiyelerin neden eksik olduğu konusuna. 1000 lira ikramiye beklentisiyle bankaya giden dul ve yetim aylığı sahipleri neden 250-500 veya 600 gibi ikramiye almışlar. Bu düzenlemenin nedeni, torba tasarıya eklenen hükümmüş. Yasa maddesine eklenen hükme göre, ‘hak sahiplerine hisseleri oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır’ özeti bu. Peki, aklımıza şu soru takılmıyor mu? Neden o halde emekli, dul ve yetimlere 1000’er lira bayram ikramiyesi ödenecek açıklaması yapıldı? Hani söz senetti? Geçiniz beyim.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres