SON HABERLER :
Şehidimizi uğurladık Karadağlı manken kraliçe tacını kaptı Mutluluğa ‘evet’ dediler Maskeli eylem Çamyuvalılar buluştu
Hapı yuttuk!
Antalya Ekspres

Tam da böyle. Zira ilaç fiyatlarına Aralık zammından sonra Şubat ayında da zam geliyor. Ya zam gelmesin diye dua edelim, ya da hasta falan olmayalım. El insaf beyler, daha geçtiğimiz ay ilaç fiyatlarına yüzde 16 bilmem kaç oranında zam yapmıştınız. Yapılan zammın gerekçesini de ‘Artış, ilacın kaynaktaki satış fiyatından kaynaklanıyor’ diye göstermiştiniz. Şubat ayındaki artışı da kur zammı olarak mı gösterirsiniz bilemiyoruz. Bildiğimiz tek şey vatandaşın hali pür melal-i.

* * *

Söylenen o ki ilaç fiyatlarına Şubat ayında gelecek zammın oranı yüzde 20’yi bulacakmış. İşte bu nedenle de stokçuların ağzı sulandı. Ve de ilaçlar raflardan kaldırıldı. Tabii gün bugün. Şubat ayında gelecek ikinci zamla kasaları dolacak. Peki ya vatandaşın sağlığı ne olacak? Vatandaş hasta halinde o eczane senin bu eczane benim kullandığı ilacını arıyor. Ama aldığı cevap belli, yok. Grip ilaçları bile yok satıyor. Bu insafsızlık değil de ne?

* * *

Zam öncesinde yine stok tartışmaları yaşanıyor. Gözler ilaç deposu ve üreticilerine çevrilirken, zamlanacak ilaçlar piyasada bulunmuyor ama fiyatı düşecek ilaçları rahatlıkla bulabiliyoruz. Vallahi de billahi de kara mizah. O ilaç yoksa bu olur mu? Hangisi ucuzsa ondan olsun. Kanser ilacı yoksa  grip ilacı olsun! Keşke Aziz Nesin sağ olsaydı.

* * *

Şimdi saklanan ilaçlar Şubat ayında nasılsa piyasaya çıkacak ya, vatandaş az daha sıksın dişini değil mi. Peki ya kanser hastası? Düzenli kullanmak zorunda olduğu olmazsa olmaz ilacı? Fiyat artışı görecek diye saklanan ilacından dermanını bulamayanlara nasıl bir öneriniz var acaba? Grip salgın halinde, hastaneler ateşli, öksüren, tıksıran hastalarla dolu. Gel gör ki reçeteyi alıp da eczaneye gittiğinizde ‘aman sen de’ dedirten grip ilacı bile raflardan kalkmış. ‘Bugün git yarın gel’ misali.

* * *

Peki son 10 yılda ilaç fiyatları ne kadar artmış biliyor musunuz? İnanılacak gibi değil. Türk lirası bazında yüzde 142. Yani yıllık ortalama artış yüzde 14’leri aşmış. Aman ha hasta falan olayım demeyin. Hastanın ilaca katılım payı da artıyor haberiniz olsun.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres