SON HABERLER :
Kemer'de pazar yerinde Korona önlemi Kaçak kazı yapan şüphelilere baskın Dereye uçan araçta kurtarılmayı bekledi Mehter Takımı'ndan emniyet güçlerine konser Başkan Doğan’dan moral ziyareti
Hapı yuttuk!
Antalya Ekspres

Konuya hemencik gireyim ama adabıyla. İlaç sektöründe fiyat ayarlaması yapıldı. Yok olmadı;  tüm ilaçlara yüzde 12.10’luk zam yapıldı. Her yılın Şubat ayında ilaç fiyatlarına yapılan rutin zam, adı da ‘kur zammı’. Geçen yıl da aynı ayda, ilaç fiyatlarına yüzde bilmem kaç zam yapılmıştı. Haydi kibarca söyleyelim, ilaçta fiyat ayarlaması yapılıyor da, piyasada neden ilaç bulunamıyor hala? Özellikle de hayati önem taşıyan pek çok ilaç.

* * *

Eczaneler çok sayıda ilacı ‘yok’ satıyor. İddia edildiğine göre de, çoğu ilaç geri ödeme listesinden çıkarılacakmış. Bu iddiaların gerçek payı varsa, halkın ilaca ulaşımı da zorlaşacak. Bugün olduğu gibi. Tam da bu konuda eczacıların tavsiyesi ‘Sağlık hizmeti için ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması yerine, daha fazla ilaç kalemi geri ödeme kapsamına alınmalı. Ve sağlık sorunlarına davetiye çıkarılmamalı’.

* * *

Eczacılar da sıkıntılı, ilacına erişemeyen vatandaşın tepkisini ilk karşılayan taraf olarak. Eline reçetesini alan vatandaş, eczaneleri neredeyse tek tek dolaşıyor ama aldığı yanıt kısa, ‘yok’. Hasta eczacıya kızıyor, eczacı hastaya derdini anlatamıyor. Piyasaya verilmeyen ilaçlar yüzünden gelen hastalara ilaç veremeyen, bu yüzden de vatandaşın tepkisiyle karşılaşan eczacılar, depolardan ilaç gelmediğinden yakınıyor. Ve ‘ Hayati önem taşıyan bazı ilaçlar piyasada yok. Hatta ağrı kesicilerde bile sıkıntı yaşanıyor’ diyor.

* * *

Piyasada,  zam dönemi öncesi ve sonrasında ilaçta yaşanan sorun neredeyse kanıksandı. Ve yaşanıyor, özellikle de hayati önem taşıyan ilaçlar hastaların kabusu oluyor. Bu sıkıntının yaşanmaması için alınması gereken önlem yok mu? Var. ‘Periyotlar kısaltılsın’ önerisinde bulunan eczacılar, ‘İlaçta her yıl kur ayarlaması döneminde arz-talep sorunu yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için ayarlamanın yıl içerisinde periyotlar halinde yapılması gerekir. Kıtlık erken uyarı sistemine ihtiyacımız var’ diyor.

* * *

Eee.

Neden stokçulara fırsat veriliyor? Bu stokçulara ağır yasal cezalar uygulanmıyor mu?  Halkın sağlığı ile oynamak bu kadar ucuz mu?

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres