SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
Havadis mühim!
Antalya Ekspres

Elinden toz bezini düşürmeyen aşırı titiz genç anneler, bu uyarı size. Ve de bilmeniz gereken çok önemli bir konu, aşırı hijyenik ortamlar bebek ve çocuklarınızın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Bu uyarıyı da çocuk doktorları, steril annelere yapıyor. Bilenler biliyordur da, sözüm bilmeyenlere. Çocukları mikroplardan korumak için doğru bilip yapılan, yanlışlara.

 

                            *******

Peki, steril ortamlar bebeğe ne kadar zararlı. Sizin hijyen takıntınız ve de aşırı titizliğiniz, o gözünüzün nuru çocuklarınızı hasta ediyor ve de onların bağışıklık sistemlerinin gelişmesini engelliyormuş. Bu doktorların yaptığı çok ciddi bir uyarı. Bunu dikkate alarak kendinizi biraz rahat bırakın, toz bezlerini bi tarafa atıp, çocuklarınızı da az biraz kendi haline bırakın. Bırakın da yavrular çocukluklarını yaşasın. Doğal ortamlarla tanışsın.

                                      ******

Bakınız çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçleniyormuş. Bağışıklık sistemi, dışarıdan gelen mikroorganizmaların vücuda girişini engelleyerek bir savunma mekanizması oluşturuyor bunun yanı sıra, vücuda giren mikropların hastalığa sebep olmasını engelliyor. Yani benim anladığım, bağışıklık sistemi dışarıdan gelen mikroplarla savaştıkça güçleniyor.  Biraz karmaşık gibi.

                                      *******

Bu durumda bazı anneler, özellikle de bebekleri söz konusu olduğunda aşırı titiz davranıp, istemeden de olsa çocuklarına zarar veriyor. Ve aşırı steril ortamda büyüyen çocukların da, bağışıklık sistemi kendini geliştiremiyor nokta. Hal böyle olunca savunma kalkansız kalıyor ve de küçükler alerjik hastalıklardan bir türlü kurtulamıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Aşırı hijyenik anneler şaşkın ama durum bu. 

                                      ******

Gelin konuyu bir de tersinden okuyalım. Ve de şehirde değil de, çiftlik veya köylerde yaşayan bebelere bakalım. Bahçede yeşilliklerin içinde, toz toprakla haşır neşir ama gel gör ki, turp gibiler. İşte hekimlere göre bunun nedeni oldukça açık bağışıklık sistemleri, savunma mekanizmasını geliştiriyor haliyle bu bebeler daha az hastalanıyormuş. Özellikle de yeni nesil, her şeyi kitabına göre yapıyor. Hatta öyle genç anneler var ki, çocuğun odasına kendisi dahil sterilize olmadan kimseyi almıyor. Neymiş efendim mikrop kaparmış.

                                               ******

Genç anneler, gelin çocuklarınızı cam fanustan çıkarın, bırakın çocuğunuz doğal ortamla tanışsın, kumla çamurla oynasın. Ve de bırakın çocuğun bağışıklık sistemi düşmanları tanısın.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres