SON HABERLER :
Bakanlıktan stadyuma 12 milyonluk yatırım Şiddet görmeden yaşamak istiyoruz Antalya’da kadın olmak ve Antalya için öneriler… Çoban Kader'in hayali milli takım forması Büyükşehir Finike'de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Haydi buyur papaz efendi!
Antalya Ekspres

 

Tam da böyle , ‘buyur papaz efendi buradan yak’. Açıklanan asgari ücret, dağ fare doğurdu misali oldu. Umutlar, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun engeline takıldı. Büyük büyük verilen sözler küçüldü, 2021 asgari ücret net 2 bin 825 TL oldu. Haa rakamın sonundaki 90 kuruşu da unutmamak gerekir değil mi? Peki, brüt neymiş 3 bin 577 lira 50 kuruş. Mevcut ücret neydi, 2 bin 324 liraydı. Laf rakamlara boğulmasın, asgari ücret 2020’ye göre 500 TL artmış nokta. Haydi, papaz efendi buyur buradan yak!

***

Merak bu ya, açıklanan asgari ücret kimi memnun etti acaba? Hani diyorum vatandaşın yüzde 60-65’i asgari ücretle geçiniyor da. Sahiden el insaf beyler. Aralık ayı başında, masanın etrafında toplandığınızda talep edilen rakamlar, borsa misali inip çıkıyordu. Biliyoruz. Ama var ya, TÜİK tespitini 2 bin 792 TL olarak açıklamıştı, tutturdu! Asgari ücretlinin gönlünden geçen rakam neydi, boş verin gitsin.

***

Günün ve milyonlarca çalışanın beklediği haberdi geldi. Ve de asgari ücretin, 1 Ocak 2021 itibariyle 2 bin 825 TL olarak uygulanacağı duyuruldu. Başkentten yapılan açıklamada asgari ücret, geçen yıla göre yüzde 21.56 oranında yükselmiş. Bırakalım oranı falan da, hepimizin anlayacağı dilde 500 TL artmış işte. Çalışanları, 2021 yılında yine zor günler bekliyor. Tabi Deli Dumrul misali artan vergileri de sayarsak. Belirlenen net asgari ücretin yetersiz ve çalışanın beklentisini karşılamaktan çok uzak olduğu ortada. Yine fedakârlık çalışandan bekleniyor besbelli.

***

Öyle veya böyle süreç tamamlandı, asgari ücret İsa’yı da Musa’yı da memnun etti! Bereketli olsun.

***

Ayrıntıya gelirsek, aylık 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan net asgari ücret, bekar ve çocuksuz çalışan için geçerliymiş. 3 çocuklu ve evli bir işçi için net asgari ücret ise, 3 bin 13 lira 72 kuruş olmuş. Oysa Aralık ayının ilk haftasında başlayan görüşmelerde söylemler ne yöndeydi? ‘Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz'. Sahiden de öyle oldu!

***

Çalışanlar hayal kırıklığına uğradı yine. Onların beklentisi, açıklanacak 2021 asgari ücretin ekonomik ve sosyal haklarının korunması yönünde olacağıydı. Olmadı, yine olamadı. Yine fedakarlık yapmak, asgari ücretlinin payına düşen oldu.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres