SON HABERLER :
Oktay; CHP bir bataklık Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu Bir Türkü Bir Hikâye Bir Oyun Orman personeli eğitimden geçti Minik dostlara sağlık hizmeti
Haydi gözümüz aydın!
Antalya Ekspres

Nur topu gibi zamlarımız oldu. Bakınız seçim sonrası ilk zam, kredi kartı faiz oranlarına geldi. İkinci zam sigaraya geliyor. Yaklaşık 1 liralık zammın eli kulağında. Patates ile kuru soğanın zam şampiyonu olduğunu zaten biliyoruz da şimdilerde Suriye’den sözüm ona patatesin fiyatını düşürmek için patates ithal edilecek diyecektim ama, başlamış bile. Hem de Afrin’den. Yani savaşın göbeğinden. Ne demeli bilemedim, şairin dediği gibi ‘Yiğit kuru soğana muhtaç edildi’. Zamlar kapımızın arkasında, teker teker girerler içeriye davetsiz misafir misali.

 

* * *

Şimdi şu ilk zammımıza bir bakalım. Bu taze bilgiye göre, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları arttı. Ne kadar arttı, TL. cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2.52 arttı. Merkez Bankası tarafından yapılan değişiklik, 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren de uygulamaya girdi bile. Peki uzmanların tavsiyesi nedir? Onlar vatandaşa kredi kartı yerine tüketici kredisi kullanmalarını öneriyor. Kısa vadeli kredi ihtiyaçları olan kredi kartı sahiplerine. Uzmanlar dediğine göre…

* * *

Ve tiryakileri üzen zam kararı. Sigaraya yaklaşık 1 liralık zam geliyor. Ama bu zam, ucuz sigaraların fiyatını arttıracak. Yani 9-13 lira fiyat aralığında olan sigaraları etkilemiyor. Ya, ancak fiyatı 7 lira düzeyinde olan sigaralara 1 lira gibi fiyat artışı olacak. Alkollü içkiler de sırada bekliyor olmalı. Bu zamlar bizim için hiç de sürpriz değil. Vatandaş olarak alıştık, eğer zam gelmez ise bu işte bir fevkaladelik var demektir.

* * *

Ve sırada patates var. Dar gelirlinin sofrasının olmazsa olmazı patatesin fiyatı semt pazarlarında bile aldı başını gidiyor. Fiyatı düşürmek için en iyi çözüm elbette ithalat! Büyüklerimiz de böyle düşünmüş olacak ki, Suriye’den patates ithal ediliyormuş. Hem de savaşın göbeği Afrin’den. Acaba diyorum bu  savaş bölgesinden gelecek veya gelen Afrin patatesi fiyatı ucuzlatır mı. Tiraji komik bir reçete. Vallahi de billahi de bizim vatandaş Suriye’den ithal edilen patatesi ne alır ne de yer. Üretimi sırasında toprağına kimyasal madde karışmıştır diye.

* * *

İthal eti de sevmedik biz. Görünüşü göz zevkimize, tadı damağımıza uymadı. Pahalı olsun milli olsun dedik hep birlikte.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres