SON HABERLER :
Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor Antalyaspor'un gençleri yıldızlaştı
Hem hasat hem vasat!
Antalya Ekspres

Patateste güz hasadı başladı başlamasına da patatesin fiyatı da daha tarlada hasatla birlikte düştü. Çiftçi ürününü dertle hasat eder oldu. Ve de emekle ürettiği ürünü daha tarla çıkışında para etmez oldu. Yani demem o ki patateste hasat, üreticinin durumu vasat.

                                               * * *

Patatesin tarladan çıkış fiyatının geçen yıla göre düşük olduğundan yakınan üretici, bu yıl maliyetin yüzde 25-30 arasında yükseldiğini hatırlatıyor. Elbette çiftçini artan maliyeti de, onu zarar etme aşamasına getiriyor. Üretici derdine derman olması için, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ürününü Tarım Kredi Kooperatifleri’nin almasını,  verilen destek ve primin  bu yıl da devam etmesini istiyor.  Ürününü ederinde verip, tüccarın eline düşmek istemeyen patates üreticisi Ankara’ya sesleniyor, ‘Eğer çiftçiye bu destekler devam ederse, biz de zarar etmekten kurtuluruz.’ Ama çiftçinin 2019 desteğini ne zaman alacağı daha belli değil.

                                               * * *

Ülkemizde iç piyasaya yetecek kadar patates üretilmiyor mu, neden patates ithal ediliyor acaba? Üretimdeki plansızlık mı, piyasada sebze meyve fiyatlarını düzenleyici önlemlerin geçici olarak ele alınması ve başıbozukluk mu? Sanırım buna bizim de üreticinin de pek aklı yetmiyor galiba. Ki, çoğu zaman para kazanamadığını söyleyen çiftçi, ya ürününü tarlada bırakıyor ya da üretmeyi bırakıyor. Çok değil geçen yıl, çiftçiler zarar ettiği gerekçesiyle patates ekimini azaltmış, üretim son yılların en düşük seviyesine gerilememiş miydi?

                                      * * *

Sonrasında ne oluyor? Depolardaki stoklar da azalıyor, fiyatlar tavan yapıyor bu da tüketicinin alım gücünü düşürüyor.  Hepimiz hatırlıyoruz geçtiğimiz kış, sarı patatesin fiyatı tavan yaptı da, konu Ankara’nın gündemine oturmadı mı? Hatta TBMM’ye kadar girmedi mi? Kilosu bilmem kaça fırlayan patates için tanzim satış noktaları kurulup da vatandaş patates, kuru soğan alabilmek için uzun kuyruklar oluşturmadı mı? Unutmadık.

                                      * * *

Şimdi patates deyip geçmeyin.  Kaynayan tencerenin olmazsa olmazı, mutfağın demirbaşıdır patates. Her evin mutfağına sorgusuz sualsiz girer. Hele de dar gelirlinin tenceresinde haftanın 4-5 günü kaynar patates. Beyler ne ederseniz edin ama üreticinin ürününe, vatandaşın gıdasına dokunmayın. İşte çiftçinin hali-pürmelali ve de vatandaşın yerlere yapışan alım gücü ortada. Ağızda tat, cüzdanda para kalmadı. Bilesiniz.

  

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres