SON HABERLER :
Başkan Böcek’ten Yavaş’a destek mesajı Alanyaspor'dan gol yağmuru 'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı
İçim soğumuştu!
Antalya Ekspres

Ne yalan söyleyeyim, TÜİK’in enflasyon ve işsizlik verileri içimi soğutmuş ‘pek güzelmiş’ dedirtmişti. Ama bir bakıyorsun sokağın enflasyonu hiç de öyle demiyor. Bir numaralı gündemi ekonomi olan milletin, enerjiden gıdaya gelen zincirleme zamlar nedeniyle, hayatı cehenneme dönmüş. Bakar mısınız; elektrik doğalgaz ve akaryakıta bir yılda 31 kez zam yapılmış. Haydi, soralım, fiyatlardaki artış nasıl önlenir? Enflasyonda düşüş ne zaman başlar? İşsizlik nasıl çözülür?

***

Dedikten sonra gelelim asıl meseleye. Hani döviz kuru sürekli yükseliyor ya, zam yağmuru da birlikte geliyor. Önümüz kış doğalgaz, elektrik, akaryakıta dolar zammı derken. Bu arada aklıma gelmişken, elektrik üreticileri de yüzde 45 zam istiyormuş. Ne olmuş yani isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü. Eee zemheri de eli kulağında, havalar soğumaya başlıyor, dar gelirli ısınma çıkmazına giriyor. Alternatif mi dediniz? Kombiler kapanır, evin başköşesine odun, kömür sobaları kurulur! İşte size alternatif. Tamam, ısınabilmenin yolu bu olabilir de, talep artınca oduna kömüre de yüzde 20 zam gelmiş. Dolayısıyla soba fiyatları da zam görmüş. Toplum olarak kışın yaşanacak trajediye hazır mıyız?

***

Marketlerde fahiş fiyat denetimi süredursun, bir kısım ekonomist ‘serbest piyasa koşullarında fiyatlara müdahale olmaz’ görüşünde. Peki, sistemsel bir sorun olan duruma radikal çözüm ne? Zam yağmurunda, enflasyon fırtınasında biz napcez? Alışveriş poşetleri artık dolmuyor. Tüketici, market raflarına uzanamıyor bile, uzanan el ise etiketi görünce çekiliyor. Dar gelirli temel gıda maddelerini almakta zorlanıyor. Vatandaş mecburen daha mütevazı sofralar kuruyor. Velhasıl-ı kelam dolar zammı nedeniyle şimdilerde ekonomi pandemisi yaşıyoruz.

***

Dedim ya, TÜİK rakamları içimi soğutuyor diye. Alın işte, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yeni işsiz sayısı 11 binmiş. ‘Ehh’ diyorsunuz değil mi? Bakalım İŞKUR’a göre neymiş 200 binmiş. Buyurun size farklı işsizlik rakamları.

***

Gelin soruları sıralayalım. İşsizlik nasıl çözümlenecek? Fiyatlardaki artış nasıl önlenecek? Enflasyonda düşüş ne zaman başlar? Ve dahi ekonomide öncelik ne olmalı? Beyler, insanların günlük geçim sıkıntıları çok arttı. Vatandaşın görüşü ise, ‘ekonomi komalık’ İçimiz soğumuyor yani.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found