SON HABERLER :
Evcil hayvan dostu üniversite Öğrencilere tercih rehberi Deniz kaplumbağasının şezlonglar arasındaki yumurtlama çabası Ömür boyu hapis istendi Sansürün varlığından söz etmek bile utançtır!
İkinci ikramiye yolda!
Antalya Ekspres

Emeklinin gözü, kulağı Ankara’da, bayram ikramiyesi de yolda. Emeklilerin bir parça da olsa yüzünü güldüren bin liralık Kurban Bayramı ikramiyesi, bayram öncesi emeklinin hesabında. Pek çok emekli, ikramiyenin ne zaman verileceğinin hesabını kitabını yaparken, yetkili ağızların satır araları mesajlarından anlaşılan o ki, hem ikramiye hem de emekli maaşları bayram öncesi cepte olacak. Ama emekli bu kez erken aldı kalemi kağıdı eline, zira gelen Kurban Bayramı. Kurbanlık fiyatları almış başını gidiyor, emekli hesabı denkleştirmeye çalışıyor da, biraz zor görünüyor kurban kesip, dini vecibelerini yerine getirmesi.

 

* * *

Gelelim ikramiye konusuna, yasa kapsamına alınan bin lira bayram ikramiyesi, bu bayram ve de önümüzdeki yıllarda da her dini bayram öncesi ödenecek. İkramiye düzenlemesinde ‘her yıl’ ibaresi yer almıştı ya. İşte bu nedenle de dini bayramlar öncesi emeklinin ikramiyesi hesabına yatacak. Yani 17 Ağustos’a kadar hesaplara yatırılması bekleniyor. Sadece ikramiyeler değil, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ağustos maaşları da erken ödeniyor.

* * *

Şimdi bu bildiğimiz iyi haber, diğeri de ayak seslerini zaten duyduğumuz kötü haber. Kurban Bayramı yaklaştıkça et pahalılaşıyor, tüketici kasaptan elini ayağını çekti. Bu arada kurbanlıklar da hayvan pazarlarında görücüye çıktı. Çıkmasına da, fiyatlardan ne satıcı memnun ne de alıcı. Kurbanlıkların fiyatları geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 zamlı. Hal böyle olunca, alıcı ile satıcının el sıkışması bayram arefesine kalır gibi. Alıcı, fiyatların düşmesi için son günleri bekler, besici yüksek yem fiyatlarından ve satışların azlığından yakınır. Yani işin pek tadı tuzu yok gibi.

* * *

Yeni zamlar yolda, sürpriz değil. Döviz kurundaki artış enflasyonu tetiklerken, zamlar da yağmur gibi Allah muhafaza. Üreticinin maliyeti geçen yıllara göre artınca yaz sebze ve meyveleri bile el yakıyor,  etiketler de yerinde durmuyor. İşte buyurun elektrik ve doğalgaz fiyatlarına da zam geldi. Uygulanacak yeni tarifeler çok can sıkıcı. Konutta elektrik zammı yüzde 9.57, doğalgaz zammı ise yüzde 9 olarak açıklandı. Herkese geçmiş olsun. Emeklinin Kurban Bayramı ikramiyesi de daha bugünden buhar oldu. Kalemi kağıdı kaldırın sevgili mütekaitler!

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres