SON HABERLER :
Altın Portakal özüne dönüyor Şenlikte poster krizi Kaş’ta öğretmen ve öğrenci kampı Büyükşehir üniversite öğrencilerini karşılıyor Yaz Spor Okulu Antalya'yı geziyor
İlaç fiyatına ince ayar!
Antalya Ekspres

İlaçta yine oyun içinde oyun oynanıyor. 20 Şubat’ta döviz kurundaki güncellenmeye bağlı olarak ilaç fiyatlarına gelecek zam nedeniyle, ilaçlar bir süredir karaborsa. İlaç fiyatlarının yüzde bilmem kaç artacağı aşikar. Hal böyle olunca, ilaç firmalarının da iştahı kabardı. Zam gelene kadar, bazı firmalar, daha pahalıya satmak için ilaçları piyasaya vermiyor. İlaçtaki kur sıkıntısı, yine vatandaşın sıkıntısı oluyor. Ve hayati önem taşıyan ilaçlarını eczanelerde bulamayan hastalar, kapı kapı dolaşıyor. İnsaf beyler.

 

* * *

Şubat sonunda ilaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 beklenen zam kanser, kalp, tansiyon, şeker gibi kronik ilaçların piyasadan yok olmasına neden oldu. Bazı ilaçların zamma rağmen bulunamadığından ve firmaların depolara az ilaç göndermesinden yakınan eczacılar da borsa takibi gibi, depo takibine girdi.

* * *

Hep aynı oyun. Kur güncellenecek, ilaç fiyatlarına zam gelecek hadi bakalım ilaç yok satsın. Alın işte, Şubat sonunda ilaç fiyatlarına yüzde 20 zam bekleniyor ya, bundan nemalanmak isteyen bazı firmalar da piyasaya ilaç vermeyi kesiyor. Kesinlikle bu bir sağlık skandalı. Sen, zam gelecek diye piyasaya ilaç verme. Pek çok ilacın yanı sıra, grip ilaçlarını dahi eczanelerde bulmak zorlaştı. Oyun içinde oyun.

* * *

Her yıl fiyat artışlarında bu sıkıntının yaşandığını söyleyen eczacılara göre, Sağlık Bakanlığı’nın 45 gün önceden bu tarihi duyurmak zorunda kalması sorunun başlıca nedeni. Peki eczacıların önerisi nedir? ‘Bu süre uzun. Bunu beş gün veya bir haftaya çekseler, bu sorun yaşanmayacak’. Alın size çözüm odaklı öneri.

* * *

İşte eczacıların sorunun nasıl giderileceğine dair yerinde önerisi. Zira ilaç sıkıntısı, dünün bugünün sorunu değil. Yaklaşık bir iki aydır bazı ilaçların bulunmasında sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıdan vatandaş kadar eczacı da dertli. ‘Şu anda en çok kanser, tansiyon, göz ve solunum yolu ilaçlarında sıkıntı var. Çoğu ilacı bulamıyoruz. Gelen hastalara yok diyoruz’ diyorlar. Velhasıl-ı kelam

Hasta çaresiz, eczacı çaresiz.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres