SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
İnandık biz de!
Antalya Ekspres

Ve 2020’nin ilk enflasyon rakamı açıklandı. Neymiş, yıllık enflasyon oranı yüzde 12.15 imiş.  Tüketiciyi en fazla ilgilendiren gıda enflasyonu da aylık yüzde 4.65 imiş. Memura yapılan zamla üç aşağı beş yukarı ayni. Yine de  açıklanan enflasyon moral olsun mu? Algı, olgunun önüne geçsim mi?

                            * * *

Şu enflasyona zamlara, vergilere bulaşmayalım ‘uyaroğlu olalım’ diyoruz ama olmuyor işte. Bi bakıyorsun hoop aylık enflasyon açıklanmış. Resmi rakamlar tam  ‘aman ne iyi’ dedirtirken, bakıyoruz ki  evdeki enflasyon, bütçeyi delip geçmiş. Bu işte bir terslik var. TÜİK’in açıklaması heyecanla bekleniyordu. Ve de 2020 enflasyon oranı açıklanıverdi. Enflasyon Ocak ayında yüzde 1.35 artarken, yıllık bazda yüzde 12.15 olarak belirlenivermiş. İnanmadık ki.

                            * * *

İyi de neden inanmıyoruz acaba? Ekonomistlerin görüşüne göre,  hesaplama yapılırken, enflasyon sepetindeki ağırlık düşürülüyormuş. Yani hayat pahallılığına yol açan gıda, ulaştırma, konut, giyim ve eğitim harcamalarının enflasyon sepetindeki  ağırlığı düşürülüyormuş. Bir anlamda ne yüksekse azaltılıyormuş. Sonrasında da açıklanan rakam ‘hazırlandı oldu’.

                             * * *

2020 Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Şubat ayı kira artış oranları de belli oldu haliyle. Tüketici fiyatları endeksi falan filan derken, kira artışında ortaya çıkan rakam yüzde 14.52. Nasıl hesaplanır edilir ise, açıklanan bu rakam ev sahipleri tarafından uygulanabilecek en yüksek tavan oranıymış.

Ve de vatandaşın bütçesinin büyük bölümünü alıp götüren kira, gıda, ulaştırma, enerji, sağlık ve eğitim gibi zorunlu giderler maaşları bi lokmada yutuyor. Alın size vatandaşın enflasyonu!

                             * * *

Tüketiciyi en fazla ilgilendiren gıda enflasyonu. Yine fiyatlar uçtu. Misal, vatandaşın kış tüketimi bakliyat. Kış aylarında bakliyata talep artınca fırsatçılar da kolları sıvıyor ve etiketler yükseliyor. Piyasa fiyatları 4-5 kat artıyor. Tüketici şikayetçi, üretici mağdur. Sadece bakliyat mı; kış sebze ve meyvesi ne zaman ucuzlayacak acaba diye bekliyoruz.. Bakınız Antalya Ziraat Odası hangi tarihi işaret ediyor ‘fiyatlar Mart sonuna kadar düşmez’.

                              * * *

Neymiş, 2020’nin yıllık enflasyon oranı yüzde 12.15 imiş. Peki yaşanılan gerçek enflasyon neymiş. Onu da vatandaş belirliyor.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres