SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
İnsan detoksu olur mu?
Antalya Ekspres

Son yılların en popüler sözcüklerinden biri Detoks… Çoğunlukla sağlıklı beslenme programlarında uygulandığını ve bir anlamda vücuttaki toksinlerin atılması olduğunu biliyor, duyuyoruz. Ama yine de kafalar karışık. Üşenmedim sözcük anlamına baktım ve detoksun, bir takım zararlı maddelerin arınmak olduğunu öğrendim. Temelde vücudun sağlığı için yapılan bir uygulama olduğu için, diyetisyenlerin repliği olduğunu da öğrenmiş oldum. Ama, madem ki bir arınma metodu, o zaman insan detoksu yapalım!

***

Detoks. Çevremizdeki insanlardan sıkça duyduğumuz ve sözlük anlamı kısaca arınma programı, yani vücudu zararlı ve toksin maddelerden arındırma işlemi. Pek güzel. Ama ben hiç detoks yapmadım, bilmiyorum. Eğer bir gün detoks yapmayı düşünürsem ki, düşündüklerimi pek uygulayamam, işte o zaman ruhumu arındırmak isterim. Ruhsal detoks uygularım mesela. Veya çevremden arınmak için insan detoksu mesela. Olmaz mı?

***

Özellikle de korona belası ile didiştiğimizden, stres topu haline gelen yaşamda çoğumuz olumsuz duygu ve düşüncelerden, takıntılardan, kaygılardan kurtulmanın yollarını arıyor. Korku ve endişelerinden ruhlarını arındırıp, güzelliklerin örselenmediği huzurlu ve sevgi dolu bir yaşam hayal ediyor. Belki ‘hadi canım sende’ türünden bir cümle oldu. Ama işe, ruhumuza arındırmak için bir zaman aralığı belirlemekle başlayamaz mıyız? Mademki evrende her şey enerji, ruhumuzu negatif enerjiden arındırmanın yöntemlerini de ruhsal detoksla çözebiliriz. Neden olmasın?

***

Bu işin uzmanları, sağlıklı olmak ruh ve bedenin mutlak uyum ve denge içinde olmasıyla erişilebilecek bir hal olduğunu savunuyor. Ve de ruhsal detoksun bir içe yönelme eylemi olduğunu, tam verim sağlamanın da bütünsel yaklaşımla mümkün olacağını anlatıyor. İddia o ki; olumsuz düşünce ve stres bedene fazla mesai yaptırarak direncini zayıflatıyor. ‘Başkalarına ayıp olmasın2 diye kendimize yaptığımız olumsuzluklar mesela. Unutalım gitsin…

***

Öyleyse kılavuzumuz sevgi olsun. Hiç zaman kaybetmeden sevgi, minnet, mutluluk gibi yüksek enerji taşıyan duyguları günümüze davet ederek ruhsal detoksa başlayalım. Yapıcı, yalın, şefkatli ve olumlu olmayı kendimize sürekli hatırlatalım. Öfke, kuruntu, karamsarlık, hüzün gibi reaktif duyguları unutup, hapsedelim. Bu da bizim yöntemimiz olsun. Sevgi ve hayat dolu bir ‘şu an’da olmak isterdik değil mi? O halde, bizim olan hayatın yönüne de biz karar verelim.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres