SON HABERLER :
'Can dostları unutmuyoruz' 846 milyon 606 bin 155 TL toplandı Sosyal yardım ödemeleri evde ödenecek Son 24 saatte 79 kişi hayatını kaybetti Başkan Böcek’ten dayanışma çağrısı
İnsan ömrü meydan okuyor!
Antalya Ekspres

Tıp dünyasına göre ortalama insan ömrü uzuyormuş. Gelecekte dünya 50’lik çıtırların, 65’lik delikanlıların hakimiyetine girer mi girer. Ve dahi 100 yaşında olmak artık haber değeri de taşımaz. Peki, ömür ne kadar uzamış, daha ne kadar uzar veya uzayacak. Sahiden daha çok mu yaşayacağız?  Bilim insanları, 65 yaşındakilerin artık yaşlı kabul edilmemesi gerektiğini söylüyorsa, el hak doğrudur. İyi de burada bir kavram kargaşası yaşanmıyor mu; gıdalar sağlıksız insan ömrü uzuyor.

* * *

Bu havadis pek çok deli soruyu da beraberinde getiriyor. Mesela 65 yaş nasıl ‘orta yaş’ oldu. Ömür nasıl oluyor da uzuyor, herkesin mi ömrü uzuyor. Kırk yıllık köye yeni adet misali soru soruya gebe! Ama işin içine bilim girip ezber bozduruyorsa, insanlığa de ters köşe olmak düşüyor demek ki.

* * *

Konu uzayan ömür olunca meraklandım. Acaba bizim jenerasyon da bu kategoriye giriyor mu, herkesin mi ömrü uzuyor diye inceledim. İyi haber, herkesinki öyle ya da böyle uzuyormuş. Kötü haber ise, sadece kendine bakanlar bu uzun ömürde rahat ediyor ve keyifli yaşıyormuş. Yani stresli yaşam yok (tam bize göre), kötü alışkanlıklar, kötü beslenme, hareketsizlik, obezite sıralama devam ediyor bunlar yok. Yine bilim insanlarına göre, bir sonraki jenerasyon için 100’ncü doğum yılını kutlamak hiç de öyle olağanüstü olmayacakmış. Ne güzel. Allah ömrünüzü arttırsın!

* * *

Peki, bu ömrün uzama nedenleri neymiş. Öyle ya, pek çok ölümcül hastalık,   virüs, sağlıksız gıdalar, GDO’lu ürünler falan derken. Aha da yanıtı. Antibiyotiğin keşfi, yeni tedavi yöntemleri, teknolojik gelişmeler, sağlık hizmetlerine ve sağlıkla ilgili bilgilere erişimin kolaylaşması gibi etkenler ömrün uzamasına neden olmuş veya oluyormuş. Bunların yanı sıra, yaşlanmayı geciktirmek için yapılan çalışmalarda da önemli gelişmeler. Zaten estetisyenler sayesinde günümüzde yaşlı insan kaldı mı? Zamana ve yer çekimine meydan okuyoruz. Yaşlanmak kavramı derseniz, iğdiş oldu. Yıllar çoğuna teğet geçiyor.

* * *

O zaman gelin Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Otuz Beş Yaş’ şiirini anımsayalım.

 

‘Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün

Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider!
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres