SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
İnsan ömrü yaşamı solluyor!
Antalya Ekspres

Koronavirüs, 65 ve üzeri yaş grubunun yaşamını kısıtlıyor, ‘sen yaşlısın evde kal’ diyor. Ama tıp dünyası, 60-65 yaş aralığını artık yaşlı kabul etmiyor ve orta yaş olarak görüyor. Nedeni de ortalama insan ömrünün uzuyor olması. Bu bir varsayım değil, dünya tıp biliminin araştırma sonucu. Gelecekte falan da değil, yaşadığımız teknoloji çağında 50’lik çıtırları, 65’lik delikanlıları görmüyor da değiliz hani. Yalnız burada bir kavram karmaşası yaşanıyor gibi. Tüketilen gıdalar sağlıksız, insan ömrü uzuyor. Ehh, bilim insanlarının araştırması bu ise el hak doğrudur.

***

Evet, havadis mühim, afili, şekilli. Tıp dünyasına göre ortalama insan ömrü uzuyormuş. Teknoloji çağındayız ve teknolojinin hızına yetişmek mümkün değil. İşin içine tıp, estetik falan da girince etrafta yaşlı kabul edilmemesi gerektiğini söylüyorsa. Gerekeni yaparsınız, yapmazsınız durum buymuş. Kabul edersiniz, etmezsiniz. Peki, ömür ne kadar uzamış, daha ne kadar uzayacakmış? Bu havadis pek çok deli soruyu da beraberinde getiriyor. Mesela 65 yaş nasıl ‘orta yaş’ oldu gibi. Eski köye yeni adet misali soru soruya gebe! Ama işin içine bilim girip ezber bozduruyorsa…

Konu, uzayan ömür olunca meraklandım. Acaba bizim jenerasyon da bu kategoriye giriyor mu, herkesin mi ömrü uzuyor diye inceledim. İyi haber, herkesinki öyle ya da böyle uzuyormuş. Kötü haber ise sadece kendine bakanlar bu uzun ömrü keyifli yaşıyormuş. Yani stresli yaşam yok (tam bize göre), kötü alışkanlıklar, kötü beslenme, hareketsizlik, obezite sıralama devam ediyor. Yine bilim insanlarına göre bir sonraki jenerasyon için 100’üncü doğum yılını kutlamak hiç de öyle olağanüstü olmayacakmış.

***

Peki, bu ömrün uzama nedenleri neymiş? Öyle ya, koronavirüsün yanı sıra, pek çok ölümcül hastalık, GDO’lu ürünler, olumsuz çevre koşulları gibi... Buyurun yanıtı. Antibiyotiğin keşfi, yeni tedavi yöntemleri, teknolojik gelişmeler, sağlık hizmetlerine ve sağlıkla ilgili bilgilere erişimin kolaylaşması gibi etkenler, ömrün uzamasına neden olmuş veya oluyormuş. Bunların yanı sıra, yaşlanmayı geciktirmek için yapılan çalışmalar da önemli gelişmelermiş. Zaten estetisyenler sayesinde günümüzde yaşlı insan kaldı mı? Zamana ve yer çekimine meydan okuyoruz. Yaşlanmak kavramı derseniz, iğdiş oldu. Yıllar çoğuna teğet geçiyor. 
 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-