SON HABERLER :
Korona virüste son durum Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı
İyi de çözüm ne?
Antalya Ekspres

Yalpalayan ekonomi, düşürülmesi beklenirken Meclis’ten geçen yeni vergiler, çığırından çıkan işsizlik, patlayan kredi kartları, tükenen alım gücü. Velhasıl-ı kelam, yurdum insanı borç kıskacında, borçlar faiz kıskacında.

* * *

Peki, yok mu bu abuk sabuk sisteme bir çözüm? Televizyon ana haber bültenlerinde siyasiler, sürekli olarak memleket meselelerini konuşup anlatıyor. Ana başlıklar ise bu saydıklarımız. Haberleri izlesen bir türlü izlemesen başka türlü. Memlekette ne olup bittiğini öğrenmek istiyor, açıyorsun televizyonu geçiyorsun karşısına. Başlıyor haberler, dinledikçe kalp atışların hızlanıyor, nabzın yükseliyor, Allah muhafaza kalp krizi kapıda.

* * *

Muhalefeti başka telden, iktidarı başka telden çalıp söylüyor. Haydi dinleyelim. ‘Genç işsizlik, cumhuriyet tarihinin rekorunu ayni yıl ikinci kez kırdı, genç işsizler arasında iş bulma süresi bir yıldan uzun sürüyor. Uzun süreli işsiz genç sayısı bilmem kaç milyona katladı. İstihdam kaybı olmayan tek bir sektör yok. Çalışma yaşına gelen vatandaşların beşte biri işsiz.’ İşte tam da bu durum, genç nüfusa sahip olan ülkemizde işsizlik oranının tarihi zirvelere tırmanmasına neden oluyor. Oysa onların hayalleri, büyük şehirlerde büyük işler yapmaktı. Peki, bundan sonrası ne olur? 

* * *

Memleketteki işsiz rakamlarını zaten bilmeyen yok. İşsizliği yıllarca dibine kadar yaşayıp, umutlarını tüketenler var milyonlarca.  Ama onlara umut verecek, yüzlerini bir parça güldürecek, dertlerine çare bulacak, çözüm üretecek sistem yok. Veriler ise, emeği ile geçinmek zorunda kalanların içinde bulunduğu vahim durum. Mesela, tarım ve turizm sektörünün yaz aylarında büyümesine rağmen işsizlikte yaşanan bu sert yükseliş, kış aylarının her zamankinden sert geçeceğinin göstergesiymiş uzmanlara göre. Demek oluyor ki, kış aylarında toplam işsiz ve genç işsiz sayısı, var olan rakamı katlayacak. İyi de çözüm ne?

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres