SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
İzaha muhtaç müjde!
Antalya Ekspres

Şimdi bildiğiniz gibi havadis mühim. Ankara, konut desteği için üç paket açıkladı ve dahi milyonluk müjdeyi verdi. Özellikle de son dönemlerde, almayı hayal bile edemeyen ev sahibi olmak isteyenler için hazırlanmış Konut Destek Paketleri. Yani ev satın almak isteyip de, alamayanlara üç ayrı seçenek sunulmuş milyon rakamlarla telaffuz edilen. Bırakalım seçenekleri bir yana da, tane işi domates alan vatandaşa milyonluk konutlar sunulması ek çoğumuza ‘izaha muhtaç’ bir müjde gibi geldi sanki. Peki, bu konut destek paketinin içerisinde, uçan kiralara yönelik bir önlem paketi neden yer almadı acaba? Vatandaşın merakı.

***

Adı üstünde Konut Destek Paketleri. Ev satın almak isteyip de alamayanlara yönelik üç ayrı paket sunuluyor seçenek olarak. Konut paketinin açıklanmasından sonra yüzde 0.99 faizli konut kredisi detayları gündem oldu. 10 yıl vadeli konut kredisinde ilk defa konut sahibi olma ve altınları bozdurma gibi detaylar yer alıyor. Mutlak ilgisini çeken ve de başvuru şartlarını inceleyenler elbette vardır. Da, ev kirasını daha ödeyemeyen orta gelirlisi, asgari ücretlisi, memuru, emeklisi için konut desteği paketi nasıl bir heyecan yaratır bilinmez. O halde düşünelim duralım.

***

Ankara’nın sunduğu 3 ayrı çözüm paketi nelermiş bir göz atalım ‘İlk evim konut finansman paketi’, ‘Genişletilmiş konut finansman paketi’ ve de ‘İnşaat sektörüne özel kredi garanti paketi’. Amaç ise, ‘vatandaşı konut piyasası fiyatlarındaki dalgalanmadan korumak’. Bu arada ekonomistler görüş belirtirken ‘Konut Destek Paketleri, konutlardaki fiyat artışını köpürtür’ diyor. Canım kardeşim, fiyatlar zaten köpürmüş köpüreceği kadar. Kiralar, öyle bir uçmuş ki. Çekirdek aileler artık daire değil, oda kiralar olmuş. Bakınız, bir akademisyen ise önerisinde ‘Anayasa’ya barınma hakkı getirilmeli’ diyor.

***

Bu arada konut piyasası da, emlak piyasası da tepe taklak olmuş, arz-talep mevzuatı telef olmuş durumda. Gayri menkul uzmanları, ‘emlak piyasası uçuyor’ diyerek konutlarda rayiç bedellerinin kağıt üzerinde kaldığını belirtiyor ve ‘aslında satışlarda üst sınır var ama uygulanmıyor’ diyor. Uygulansın o halde.

***

Ezcümle, günümüzde sabit gelirlinin ev sahibi olma isteği hayalden öte gitmiyor. Emekli ikramiyesi ile ‘ev alma’ devri de bitti. İkramiyeler konut fiyatlarının yarısı bile değil. İşte izaha muhtaç müjde bu minvalde.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found