SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
İzmir’in kulağına gitmesin!
Antalya Ekspres

Bence seyahate gitmenin en güzel tarafı eve dönmek.  ‘Hadi bana müsaade’ deyip arkana bile bakmadan yola çıkmak, bildik tanıdık da olsa baba ocağını ziyaret etmek  çok iyi geldi.  Benimkisi hem ziyaret hem ticaret türünden oldu azıcık. Gittim hasret giderdim ve hemencik döndüm.

* * *

İzmir demek memleket hasreti demek benim için. Geride bıraktığım dost, akraba, anı demek. Çocukluğum, ergenliğim, gençliğim ve de toprağa verdiklerim demek. Bir başkadır memleketin havasını solumak, anıları tazelemek. Gençlik yıllarımı bıraktığım İzmir’in Hatay semtini arşınlıyorum. Ne arıyor ve de ne bulacaksam. Yıllarca yaşadığım Nokta durağındaki binayı bile bulmakta zorlandım. Binanın altında Kent Pastanesi vardı şimdilerde yok olmuş. Hiçbir şey bıraktığım gibi değil sanki. Aradığımı bulamıyorum.

* * *

Yokuş çık, merdiven in derken yoruldum. İzmir’i bilenler bilir özellikle Karataş, Hatay, Halil Rıfat Paşa semtlerinin birbirine bağlantısı ya, adamın dilini bir karış dışarı çıkaran yokuşlarla ya da, soluğunu kesen merdivenlerledir. Dar sokakları inişli çıkışlı yokuşları, Asansörü, İngiliz Bahçesi, Bahri Baba Parkı, Hatay’ı Konak Merkeze bağlayan meşhur Varyant’ı ve de açık hava sinemalarıyla bi başkadır memleketim. Daha doğrusu  bir başkaydı.

* * *

Ama var ya pek çok şey gibi, Halil Rıfat Paşa ve Karataş semtinin özelliği olan tarihi binalar da yok olup gitmiş. Eski Rum evleri vardı verandalı, akşamüzeri mahalle sakinleri verandalarına tabureleri atar çayını demler ve karşıdan karşıya da olsa sohbetler edilir, ince belli bardaklarda ikram edilen tavşan kanı çaylarla sohbetler koyulaşırdı. Ama yoklar artık. Mazide anı olarak kalmış bir bir.

* * *

Yok ya sevmedim. Hiç bi şey yerinde değil. Hiç bi şey bıraktığım gibi değil. Alsancak sahil bandı doldurulmuş deniz ötelerde kalmış. Hani o Kordon’un simgesi süslü faytonlar, hani nerede bembeyaz giysisi ve başındaki külahı ile ‘Dilden Yanaktan’ satılan beyaz el arabaları, nereye gitmiş Pasaport kahvesi? Akşam gün batımı vakti geldi mi, güneşin kızıllığı denize yansıdı mı eh ‘Vakt-i Kıraat’ gelmiştir nargileler fokurdar, genci yaşlısı Pasaport’ta gün batımı keyfini yaşardı.  Şimdi mi, şimdi Kordon’un da çehresi değişmiş. Güzel mi, eh fena değil. Ama benim özlemim bu değil. İzmir’in kulağına gitmesin  ama bu halini pek sevmiyorum..Aklım, bıraktığım İzmir’de kalmış, ötesi yok.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres