SON HABERLER :
Mavigün Topluluğu ‘Töre’yi sahneledi Önce Yaya Alanya’da Konak Konseri’nde Arp ve Flüt Akşamı Kazak şarkıcıdan Kemer’de konser En güzeller ödüllerine kavuşuyor
Kağıt kalem dönemi bitti!
Antalya Ekspres

 

 

Tastamam böyle, ehliyet sınavlarında kağıt kaleme son verildi peki ne oldu. Teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak e-sınav dönemi başladı. Ve dahi böylece ehliyet sınavları da elektronik ortama taşındı. Ama zorunluluk yok tercihe bağlı. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları isterse e-sınavı, isterse merkezi ehliyet sınavını tercih edecek. Keyfiyete bağlı.

* * *

Ve de e-sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayar aracılığıyla yapıldığı bir sınav oluyor. Şimdi soru şu, e-sınava başvuru nasıl yapılır. Koşullar nedir, neden tercih edilsin, artısı eksisi nedir vs. gibi akla takılan bazı sorular. Öyle ya kırk yıllık alışkanlık söz konusu, sorgulamak lazım. Her neyse konuyu fazla dağıtıp, iki cümleyle üç asırlık çamı devirmeyelim.

* * *

Efendim konu şöyle, aday öncelikle e-sınav mı, merkezi ehliyet sınavı mı buna karar veriyor. Elektronik sınav uygulamasını tercih etmesi halinde, sisteme giriyor ve yazılı sınav uygulamasına başvuran adaylara göre de, sertifikalarına daha hızlı ve kolay şekilde ulaşıyor. Tabii burada teknolojinin hızı devreye giriyor. Bir önemli not, elektronik sınav tarihleri yazılı sınav gibi belirli tarihlerde yapılmıyor. Tarihini de saatini de sürücü adayı belirliyor. İlgililer ayrıca, elektronik ehliyet sınavlarının merkezi sınavlara göre daha esnek olduğunu belirtiyor. Ve de e-sınava giren aday, sonuçlara sınavı tamamladığı saat içerisinde anında ulaşıyor. Böylece günlerce sonuç heyecanı ve stresi de yaşamıyor.

* * *

Bu arada, adayların elektronik sınava başvuru yapabilmeleri için, sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlaması gerekiyor. Sürücü kursu aracılığıyla e-sınav başvurusu yapan adaylar, sınav ücretini yatırdıktan sonra kendilerinin belirledikleri tarihte hatta saatte ilgili merkezde sınava girebiliyor.   Bir bilgi daha, sürücü adayları elektronik ehliyet sınav uygulamasına en fazla dört kez girebiliyor. Bir kere bile elektronik sınava giren aday, başarılı olamazsa tercihini değiştirip, merkezi sınava giremiyor. Kurallar böyle, tercih ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres