SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
Kavgalıyım teknolojiyle!
Antalya Ekspres

Nereden çıktı şimdi bu değil mi? Şöyle bir kafamı çevirip, geriye yıllar öncesine baktım da teknoloji, insani duygularımızı nasıl da yok edip sığlaştırmış. Vazife edindim kıyasladım günümüzle. Misal, bizim jenerasyonun temelinde üstün insan varlığı ve insan sevgisi yatardı. Güzelim toplum daha dingin yaşadı yıllarını. Yaşam felsefemiz hümanizm üzerine, insan ve doğa sevgisine dayalıydı. Güvene dayalıydı. Değer yargılarımız vardı, insana saygı, sevgi vardı şimdilerde yavaş yavaş tükenen. Ne oldu nereye gitti o güzelim yaşam kavramlarımız? İnadına sevgi, dostluk, arkadaşlık değerlerimize ne oldu?

***

Adına teknoloji çağı deniyor değil mi? Hızına yetişemediğimiz. Ve de insanlığın üzerine çöreklenen bir deli kavram. Duyguları, sevgiyi insanca iletişimi ve hatta hal hatır sormayı bile yok edip, kurutan bir çığlık. Dört bir yanımız yüksek voltajlı negatif elektrik akımı adeta. Günlük yaşantımızın tam da göbeğinde. Yaşamı kolaylaştırırken ruhumuzu, bedenimizi hatta insanlığımızı tekeline alan.

***

Aklımda bir soru. Acaba biz mi teknolojiyi doğru kullanmıyoruz. Adı cep telefonu olup da cep de durmayan şu bücür kutu. Tutsağı olduğumuz ve de anında dünyayı ayağımıza getiren hızlı iletişim aracı. Tamam da görünen o ki biz onu değil o bizi kullanıyor. Sadece yeni nesil mi, hayır küçüğü büyüğü, genci, yaşlısı fark etmiyor. Ne kadar elektronik cihaz varsa yaşamımıza girmiş. İnsani iletişim bile bu bücür aletle yapılır olmuş. O yoksa yaşam da yok. Öylesine abartmışız. Sanal dünyada yaşanıyor artık arkadaşlıklar, sohbetler, selam sabahlar, sevdalar bile sanal.

***

Yaşam hızımız arttıkça, hayat bizi daha mı kolay ıskalar olmuş ne? Kimse bir diğerinin yarasını üflemiyor. İlişkiler sanal olunca, dostluk arkadaşlık kavramları da yavaştan tozlu raflarda kaybolup gitmiş. Elde kalan yalnızlık. Onu da ‘yalnızlık lükstür’ diye yaftalamışız. Evet, teknolojiyle kavgalıyım.

***

Hadi hep birlikte şöyle bir çevremize bakalım. Ne görüyoruz? Mutsuz, bezgin yüz ifadeleri. Oflayan puflayan, teknolojiye hapsolmuş insanlar. Teknolojinin nimetlerine(!) rağmen mutsuz bir toplum, kimse iyi değil. İnsanların ruh sağlığının nasıl olduğu ise ‘görünen köy’ misali ortada. İnsani ilişkiler hepten suyunu çekmiş. Millet ‘neden arkamdan önümden geliyorsun’ diye gölgesiyle kavga eder olmuş. Gülümseyen yüzlerin, ‘nasılsın’ kelimesini unutan toplumun nedenini, niçinini merak eden var mı? Yaşasın teknoloji!!!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found