SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Kepenk indirme enflasyonu!
Antalya Ekspres

TÜİK’in açıkladığı enflasyon düştü! Esnafın indirdiği kepenk enflasyonu düşmedi. Bunda bir terslik mi var? Iııhh var olan,  artan ekonomik krizin küçük işletmelerin kapısına kilit vurması.  Krizden ilk etkilenenler ise küçük ve orta boy işletmeler.  KOBİ’ler ‘acil önlem’ diyor.

                                     * * *

Enflasyonun uzantısı ekonomik kriz önce vatandaşın alım gücünü yok etti, kimse elini cebine atamaz oldu. Dar gelirlisi de, memuru da, çalışanı da, emeklisi de. Hal böyle olunca, piyasada para sirkülasyonu dönmez oldu ve esnaf da kapısının önünde tavla atar oldu. Bankalardan da kredi desteği alamayan esnaf sonunda ekonomik krize teslim olarak kepenk indirdi.

                            * * *

Kriz pek çok hizmet sektöründe kepenklerin kapanmasına neden olurken, küçük ve orta işletmeleri de vurmaya başladı. KOBİ’ler kepenk indirme noktasına gelirken, büyük firmalar ise bankalarla yaptıkları işbirliği ile piyasaları domino etmeye devam ediyor. Ekonominin uzmanlar, önümüzde zor bir sürecin olduğuna dikkat çekiyor. Ve üretici fiyatlarındaki maliyet yükselişinin önünün ivedilikle alınmasını istiyor. Demek ki, Ekim ayı enflasyonunda küçük bir düşüş olsa da, önümüzdeki günlerde vatandaşın üzerine kaçınılmaz bir yük binecek.

                            * * *

Araştırmaya gerek yok, yaşadığınız çevreye baktığınızda özellikle hizmet sektöründe olan işletmelerin kapısında ‘devren kiralık’ yazısını okuyorsunuz. Bu durum, son aylarda artış gösterdi. Atatürk ve Işıklar caddesinde dolaşırken, pek çok işyerinin içinin boşaldığını ve kapısına kilit vurulduğunu görüyoruz. Kepenk indiren esnaf sayısı artmış. Ve krize teslim olan esnaf,  beyaz bayrağı çekmiş. İşsizler skalasına girmiş. Galiba ülkemizin beka sorunu işsizlik.

                                               * * *

Sektör temsilcileri yılsonuna doğru enflasyonun düşeceğini tahmin ediyormuş. Peki, yılsonuna kaç ay kaldı, parmak hesabı yapalım 2 ay. O zaman hadi canım sende… Hani,  devletin açıkladığı enflasyon tahmini düştü de,  vatandaşın enflasyon sepetindeki artış düşmedi ya. Düşmediği gibi de arttı. İşin uzmanları, yoksul sayısında büyük artış olduğu görüşündeymiş. Vatandaş da bu görüşe katılanlardan...    

 

 

 


 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres