SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Kiradaki artış maaş zammını solladı!
Antalya Ekspres

İzmir’de rahmetli anneciğim ile birlikte yaşarken, evimiz kiraydı. Halen İzmir’in en iyi semtlerinden olan Hatay Nokta Durağı’nda oturuyorduk. Anacığım aldığı emekli maaşının yarısını kiraya verir ‘Genç kızım var. Mutena bir muhitte yaşamalıyız’ derdi. Ve de yıllarca oturduğumuz Kent apartmanındaki dairemizin kirası, vicdanlı evsahibimiz tarafından zam görmedi. Sadece bizim mi? Değil, o dönemlerde usul adet buydu zahir. Zırt pırt evsahibi kiracısını eğer memnunsa kira artışı için taciz etmezdi.

* * *

Günümüzde kiracı olmak da zor zanaat. Bir TÜFE, ÜFE falan filan çıktı mertliği bozdu. Yok efendim enflasyon oranında zam, fiyat endeksine göre zam. Ona göre zam, buna göre zam. Kimse sormuyor bu kiracının hali nicedir diye?

* * *

Şimdi kiracılar dikkat size bir kötü, bir de iyi haber var. Kötü haber 2018 kira oranları belli oldu. Kiralardaki artış en fazla yüzde 15.82 oldu. Yani yeni yılda kiraları zamlanacak olan kiracılar yüzde 15.82 oranında artış yaşayacak. Rakamlara baktığımızda şunu görüyoruz, kiralardaki artış maaş zamlarını solladı. Ücretliye, işçiye, memura ve son olarak da emekliye yapılan maaş zamları ve de açıklanan kira artışı. El insaf beyler.

* * *

Açıklanan yeni kira sözleşmesi artış oranı ile birlikte kira sözleşmesi Ocak ayından itibaren yenilenecek olan kiracılar, artık yeni artış üzerinden zamlı kira ödeyecekler. Demek oluyor ki, kiracı yine evsahibinin vicdanına kaldı. Amma velakin dedikten sonra gelelim iyi habere. Kiralardaki artış, en fazla yüzde 15.82 olacak. Neden mi; Yeni Borçlar Kanunu, kira zam oranına bir üst sınır getirdi. Buna göre ev sahibi kiraya en fazla yüzde 15.82 zam yapabiliyor. Denetlenebilir mi? Yaşayıp göreceğiz.

* * *

Elbette açıklanan kira artış oranı sadece konutlar için geçerli. İş yeri kira sözleşmeleri için ise sözleşme serbestisi uygulanıyor. Bilinen aynen devam, işyeri kiralamaları için düzenlenen kira sözleşmesindeki yıllık kira zam oranları. Karşılıklı anlaşma. Ama bu uygulama da 2020 yılı itibariyle sona erecekmiş. İş yeri kiracıları az daha sabır.  

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres