SON HABERLER :
Pandemide içsel yolculuk Periton diyalizi umut sağlıyor Antalya daha dikkatli olmalı Büyükşehir’den büyük yatırım Hasan Çavuşoğlu: Alanyaspor olarak biz açıklanan limite karşı değiliz
Kontrollü mü kontrolsüz mü?
Antalya Ekspres

İşte bize soru. Yanıtı sanıyorum ki kontrollü de kontrolümüzü kaybediyoruz. Yeni yaşam biçimimiz ‘Kontrollü Sosyal Hayat’. Amma velakin sokak kontrolsüz sosyal hayat yaşıyor. Çoğu almış başını gidiyor. Ne yüzde maske, ne sosyal mesafe. Vatandaş aylarca evde kalmanın acısını fena çıkarıyor gibi. Mağazalarda, dükkanlarda, pazarlarda rahatlık hakim. Dip dibe kol kola alışveriş. Yine adam sendecilik falan. Haa sosyal mesafe mi? O lafta kaldı çoktan!

***

Salgına karşı tedbirler birer birer esnetilirken çoğuna da bir rehavet geldi gibi. Yüzde olması gereken maskeler şu günlerde kolda geziyor. Sokakta görüyorsunuzdur mutlaka, maske olması gereken yerde değil ya boyunda ya da bilekte duruyor. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri, salgına karşı üç maddenin uzunca bir süre yaşantımızda olmasının zorunlu olduğunu üzerine basa basa söylese de millette bir rahatlık. Sanki koronayı savuşturduk!

***

Çoğumuzda bir ciddiyetsizlik ‘bana bir şey olmaz’. Peki olanlara nasıl oldu acaba? Bilim Kurulu’na göre ‘Virüs pusuya yatmış bekliyor’. Dahası ‘dikkatsizliği affetmiyor’. Ama çoğumuz ‘dikkat’i dikkate almayarak Haziran’ın ilk haftasında vurdu kendini sokaklara, yetmedi sahillere koştu, piknik alanlarında mangallar yakıldı mesafeler hiçe sayıldı ve de kontrollü sosyal hayat sınıfta kaldı.

***

Peki, böyle bir lüksümüz var mı; bilim insanlarına göre tabii ki yok. Üç ay süren pandemi dönemi unutulmuşa benziyor sanki. Bu ne rahatlık anlamak mümkün değil. Bir yanda zorunlu olduğumuz üç sağlık kuralına titizlikle uyan vatandaş, diğer tarafta ‘hadi canım sende’ciler. Öte yanda sofada bekleyen virüs. Bu rehavetten kaygılı olan Bilim Kurulu üyeleri ise kontrollü sosyal hayatı belleğimize iyice yerleştirmemizi istiyor. Bundan sonraki yaşam biçimimizi derleyip toplayıp anlayacağımız şekilde anlatıyor. Da görünen o ki çoğumuz anlamamakta ısrar ediyor, anlayanların sağlığını da tehdit ediyor.

***

İşte gördüğümüz kadarıyla sokağın, pazarın, sahilin, parkın Haziran’daki durumu bu. Bu hayat bizim arkadaşlar, usta ne diyor ‘yaşamak şakaya gelmez’. Ama çoğumuz galiba korona ile şakalaşıyor. Aman dikkat sobelenebilirsiniz!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres