SON HABERLER :
Alt geçidin demir korkuluğuna çıktı, yarım saatte ikna edildi Kepez'in 8'inci kütüphanesi 'Orhan Gazi' açıldı Antalyalılar 11'inci kitap fuarına akın etti Protokole YÖREX daveti Uçarsu Şelalesi, ilk kez kurudu
Kovid’i unuttuk mu ne?
Antalya Ekspres

Hemi de öyle oldu gibi. Kendi dertlerimiz başımızdan aşmışken işsizlik, parasızlık, yağmur gibi gelen ve gelecek olan zamlar derken, yaşadığımız ekonomi pandemisine kaptırdık kendimizi. Sonrasında da, korona denen baş belasını unutur olduk. Haberleri azami dikkatle izler ‘eyvah’ derken, şu günlerde ‘adam sende’ der olduk. Ve dahi işin ciddiyetini unutur olduk. Hatırlayalım mı? Korona hala bizimle birlikte. Adını bellediğimiz vaka tablosu da, akşamdan sabaha artan rakamlarla daha çook değişir ve değişmeyi de sürdürür.

***

Haydi, işin ciddiyetini biraz kavrayalım. Sağlık Bakanlığı, paylaştığı günlük tabloda korona verilerinde korkutan artış uyarısı yapıyor, 24 saatlik verileri açıklarken. Vefat ve vaka sayılarının arttığına dikkat çekiyor. İnanırsınız inanmazsınız vaka sayıları 30 bini aşmış 31-32 binlere dayanmış. Tıp otoriteleri ‘artık devletin ek önlemler alma zamanı geldi’ uyarısını yapar olmuş. Da, biz ne yapıyoruz? Bir rehavet çöktü üzerimize, ne maske, ne mesafe hepsini unuttuk. Kalabalığa karışıp, sarmaş dolaş olduk. Ez cümle salgını malgını unuttuk.

***

Geriye bakıp hatırlarsak, maskeli yaşamda ayları değil, yılları devirdik. DNA’mız değişmiş yaşam koşullarımız tepetaklak olmuştu. 2020’ye dönüp baktığımızda, acı tablonun yürekleri yaktığını görüyoruz. Salgın illeti on binlerce insanımızı yaşamdan koparmış, hastanelerin yoğun bakım üniteleri dolup taşmıştı. Biter diye umut ettiğimiz kabus, 2021’de de peşimizi bırakmadı. Toplum ve yönetim olarak salgın hafife mi alındı acaba? Kabusu geride bıraktığımızı sanıp, yaşamımızı yeniden resetlerken uzmanlar değerlendirmeyi yaptı ve ‘sürecin yönetilmesinin karnesi zayıf’ dedi.

***

Geriye geride bırakıp, bugüne bakalım ve iki çift laf edelim. Sonbahar ile birlikte gribin de ayak sesleri duyulurken, hekimler de güz ve kış ayları için önemli Korona uyarılarında bulunuyor. Ve ‘grip için influenza aşısı mutlak olunmalı’ diyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri ‘grip ile korona’nın karışacağı ortama gidiyoruz’ diyerek Sonbahar alarmını veriyor. Grip ile korona belirtilerinin ayni olduğu uyarısını yapıyor. İşte bu nedenle de grip aşısı bu yıl daha fazla önem kazanmış.

***

Haa, bu arada aşı karşıtı olanlara da bir çift sözü var tıp otoritelerinin ‘Artık önümüzdeki pikte, aşı olmayanların pandemisi olarak adlandırabileceğini konuşuyoruz’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found