SON HABERLER :
Türel’den işçiye zam müjdesi Böcek tapu dağıttı Askerimizi uğurladık Organlarıyla 3 kişiye can oldu Alanya Ultra Maratonu hazırlıkları tamamlandı
KPSS sınavları kapıda!
Antalya Ekspres

Eğitim sisteminin üzerinde tepinilip sistem sistemsizlik haline getirildi maalesef.  Üniversite kapısından diplomasını alarak mezun olmak isteyen öğrenciler ise hangi sınavına ne zaman gireceklerini araştırıp öğrenedursun, memur adayları da gözünü KPSS sınavına dikti. Memlekette iş bulmak da işçi olmak da zor. Hele de üniversiteli, mezun olduğu fakülte ile ilgili iş arıyorsa hayal, bulursa şans. İşleri Allaha kaldı yani.

 

* * *

Hal böyle olunca da üniversiteli memur olup, devlet güvencesi altında çalışmak istiyor haklı olarak. Zaten günümüz koşullarında gençlerin diledikleri işe girme şansları çok zor gibi. Gençlerde işsizlik oranı neredeyse yüzde 20’lere dayanmış durumda. Onlar da alternatifleri değerlendiriyor bir yandan özel sektörde iş ararken, diğer taraftan da KPSS sınavlarına odaklanmış durumdalar.

* * *

Şimdi gelelim gözünü 2018 KPSS sınavına çeviren memur adaylarına. Sınav başvurusunu Mayıs ayında yapan binlerce kişi, sınav tarihini merakla bekliyor. Peki KPSS sınavı ne zaman? Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS Lisans 22 Temmuz’da düzenleniyor. Sonuçları ise 31 Ağustos tarihinde açıklanıyor. KPSS lisans alan bilgisi birinci gün 28 Temmuz, KPSS lisans alan bilgisi ikinci gün 29 Temmuz, KPSS öğretmenlik alan bilgisi oturumu ise 5 Ağustos tarihinde düzenleniyor. Sonuçlar, yine 31 Ağustos’ta açıklanıyor.

* * *

Bunun bir de ücret kısmı var değil mi? İşte merak edilen diğer konu da bu, sınav ücreti ne olacak? Bunun cevabı da şöyle, resmi duyuru yapılmaması nedeniyle sınav ücretlerinin ne kadar olacağı net olarak bilinmiyor. Ancak, geçen yıl talep edilen ücret ile aynı olmayacağı ve bu yıl fiyatlarda artış olacağı bekleniyor.

* * *

Durum böyle, yine bir sınav stresi, bitmeyen tükenmeyen bir azap. Binlerce memur adayı KPSS sınavlarına girecek. Ama kaçı devlete kapağı atabilecek. Alınacak memur sayısı belli. ‘Ah şu sınavlar’ diye hayıflanıyorsunuz değil mi? Alın size MHP’nin seçim vaadi ‘ Üniversite sınavlarını kaldıracağız’. Olur mu olur. Eğitim sistemi nasılsa yaz boz tahtasına dönmedi mi?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres