SON HABERLER :
Keçi yetiştiriciliği cazip hale gelmeli Yasak geldi mobilyalar elde kaldı Taklit ürün satan firma kapatılmalı Sahasında 5 maçtır kaybetmiyor Teknik personele ormanda eğitim
KPSS umudu!
Antalya Ekspres

İşsizlik ne demek? Bunun yanıtını en iyi bilenler Türkiye’nin geleceği gençler. Ama, onlar kendi geleceklerinden umutlu mu? Gelecek kaygısı yaşıyor da umutları, hayalleri giderek tükeniyor mu? Özellikle de ekonomik anlamda yaşanılan şu zor dönemeçte onlara, istihdam yerine nasihat mi veriliyor. Son rakamlara göre, yorgun ülkemin genç işsizlik oranı, yüzde 26.1 olmuş. Evet, ‘Gelecek sizin gençler’.

***

Pek çoğu üniversiteyi bitirdi, artık kendi parasını kazanmak istiyor. Ama… Özel sektörde kapılar kapalı, hele de pandemi nedeniyle özel sektör kendi ayakta kalma mücadelesinde. Tek umutları devlet memuru olabilmek. İşte bu nedenle Kamu Personeli Seçme Sınavı’na odaklandı milyonlarca üniversite mezunu işsiz genç. Kazanır da, devlet kapısına atarsa kendini şanslı. Geçtiğimiz hafta yine girdiler KPSS’ye kimi umutlu, kimi bezgin. Aralarında bıkmadan, usanmadan defalarca bu sınava girip de tükenen umutlarını sınav kapısında bırakanlar, çaresizce sistemin girdabında debelenenler yok mu?

***

Sistem dedik de; halen çarpık sistemin bir parçası olan ‘arkanda dayın varsa’yı da göz ardı edemeyiz galiba. Ne mi? Haydi diyelim KPSS’den geçerli not aldın. Devlet memuru olmaya hak kazandın. Peki, arkanda ‘Hamil-i kart yakınımdır’ yazan kartviziti verecek ensesi kalın var mı? Hani sözüm meclisten dışarı.

***

Demem o ki; onlar meslek sahibi olabilmek için önce üniversite kapılarını zorladılar, mezun olduktan sonra da, İŞKUR kapılarını zorluyor, bol bol form dolduruyor. Ama nafile, işsiz genç sayısı istikrarlı şekilde artmaya devam ediyor. Bunu görmek, bilmek için istatistiki verilere pek de ihtiyaç yok. Çevrenizdeki gençlerle iletişim kurmanız yeterli. Üretim azaldı, asgari ücret arttı, patron frene bastı. Çoğu genç çalışana da kapı gösterildi. Dakika başı bir genç işsiz kalıyor, özellikle de üniversiteli işsizler ordusu her geçen gün büyüyor. Ve de gençler üniversiteden mezun olmak istemiyor. Onlar hayallerini kurduğu, umutlarını bağladığı diplomalarını yok mu saysınlar? Yoksa bozuk giden sisteme inat direnmeye devam mı etsinler? İnatla hedeflerine yürüsünler mi? Tabii hala hedefleri kaldıysa.

***

Peki, ‘şimdi ne olacak?’ Var mı yanıtınız beyler, gençler hayal kuramıyor. Sizler bu gençlerin umutlarını filizlendirmek adına, yapısal reformlar için çözüm üretir misiniz bilemiyorum ama geleceğimizin beyin göçüne izin vermeyin.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres