SON HABERLER :
Engelli birey hayata gözlerini yumdu Yanan motor damacana su ile söndürmeye çalışıldı Manavgat'ta kumar baskını Örnek sürücülere plaket Yörex farkındalığı arttırdı
Kritik müzakere başlıyor!
Antalya Ekspres

Aralık ayı çok önemli, zira asgari ücretlinin geçimi müzakere edilecek. Randevu 4 Aralık 2020’de. Ve de asgari ücretle çalışan binlerce kişi, 2021 yılı asgari ücret zam oranının ne zaman açıklanacağını şimdiden araştırmaya başladı bile. Peki, 2021 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Rakam ne zaman netleşecek? İşte tam da bu nedenle ücretlinin gözü kulağı, Başkente odaklandı. Gönülden geçen rakamlar ile verilmesi muhtemel zamlar enine boyuna tartışılıyor, hakkında asgari ücret toto oynanıyor. Özetle, el tetikte kulak kirişte bekleniyor.

***

Dedikten sonra, gelelim öze. Önümüzdeki günlerde, mutat olduğu üzere işçi ve işveren sendikalarının da katılımıyla gerçekleştirilmesi beklenen asgari ücret tespit komisyonu, masanın etrafında toplanacak. Toplantının ardından da, yeni tutar asgari ücret açıklanacak. Ama geçtiğimiz yıllardaki uygulamaya benzer bir uygulama yapılması halinde ikinci, üçüncü hatta dördüncü toplantı derken karar, Aralık ayının son haftasını bulur gibi. Umut edelim ve dileyelim ki, görüşmelerden çıkacak asgari ücret; çalışanı enflasyona ezdirmeyecek bir rakam olsun.

***

Evet, asgari ücret toplantısına sayılı günler kaldı. 2021 yılında bir çalışanın alacağı en düşük maaşın belli olacağı görüşmeler, Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. De, acaba yıllık enflasyonun üzerinde bir zam yapılır mı? Enflasyon oranı yüzde kaç olarak baz alınır? Malum, resmi açıklama ile sokağın enflasyonu pek birbirini tutmuyor da. Hangisi baz alınır merak ettim de üzerinize afiyet.

***

Dedik ya, Aralık ayı çok önemli. 31 Aralık biter ve de 2021’de zamlı tarife ile ‘Hoş geldin’ deriz. Hem de öyle böyle değil, yılbaşında iğneden ipliğe yüzde 9.11’lik zam yağmuru yağacak. Uygulanacak zam oranı belli oldu. Yeni yıl zamlarla geliyor. Bakanlık onayladı, 1 Ocak 2021’den itibaren vergi ve harçlarla başta trafik cezaları olmak üzere, her türlü para cezaları yüzde 9.11 oranında artıyor. Ehliyet harçları, tapu harcı, pasaport harcı vs. Yani, yeni yılın sabahına yüzde 9.11’lik vergi, ceza ve harç zamlarıyla uyanacağız.

***

 

Ama şimdiden enseyi karartmayalım, nasıl olsa daha bir ay var!

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres