SON HABERLER :
Emniyet Müdür Yardımcısı intihar etti Konaklı’nın kanalizasyon sorunu bitiyor Fransa'ya matematik ziyareti Uysal: Asıl patron Muratpaşa halkıdır Başkan Türel Sobacılar Çarşısı'nda
Kuraklık musluğu da kurutacak!
Antalya Ekspres

Günlerdir 19.00 haber bültenlerinde o uğursuz haberleri izliyoruz. ‘Kuraklık geliyor peşinden de çölleşme’. Evet, her ne kadar duymak istemesek de ülkemizde küresel iklim değişikliği ve de kuraklık yaşanıyor. İnsanoğlu el birliği ile ekolojik dengeyi tepetaklak getirdi. Hızlı sanayileşme, atmosferdeki kara delikler, yok edilen ormanlar ve de sayılamayacak kadar yaşanan olumsuzluklar sonucu, doğa da intikamını alıyor insanoğlundan.

* * *

Yaşadığımız bölgeye baktığımızda sanki kış mevsimini değil de baharı karşılıyoruz. Mevsimi bahar zanneden ağaçlar bile çiçeğe durmuş. Son yılların en yağışsız kışını yarıladık bile. Önümüzdeki bahar ayları için şimdiden alarm zilleri çalmaya başladı gibi. Toprak suya hasret kaldı. Barajlar suyu cepten yemeğe başladı. Uzmanların uyarısı ürkütücü. Türkiye’de hem meteorolojik hem de baraj kuraklığının olduğu, bundan sonraki aşamanın ise tarımsal kuraklık olduğu yönünde. Yani yağışlar mevsim normallerinin altında devam ederse, yaz aylarında kuraklık mı baş gösterecek?

* * *

Bakınız iklim uzmanları, kuraklığın önlenebilmesi için neye dikkat çekiyor? Hani bizim hoyratça yok ettiğimiz ormanlarımız var ya, işte onlara dikkat çekiyor ve yeşilin korunmasının gerektiğini söylüyor. Ehh, düz mantık yeşil varsa, su vardır. Baraj değil ağaç lazım, benim anladığın bu. Ormanı yeşili korumamız şartmış, rant uğruna yakıp kesip yok ettiğimiz doğayı korumamız gerekirmiş ama geçmiş olsun!

* * *

Ekolojik dengenin bozulması, küresel iklim değişikliği nedeniyle yağışların yok denecek kadar azalması, toprağı da suya hasret bıraktı. Toprak kurudu, çiftçi strese girdi. Yağmur hiç düşmediği için tohum olduğu gibi tarlada kaldı, yeşermediği için de ürün vermedi. Çözülmesi zor bir denklem değil.

Beklenen yağmur hala yağmazsa, kuraklık musluğu da kurutacak. İşte bu nedenle bize düşen, var olan suyu her şeyi olduğu gibi tasarruflu kullanmak. Musluktan akacak suya gözümüz gibi bakmak. Yoksa görünen o ki, içecek suya bile muhtaç olacağız bu gidişle.

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres