SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
KYK borcuna çifte faiz! Bu ne demek şimdi?
Antalya Ekspres

Şu demekmiş; Kredi Yurtlar Kurumu borçlarına ÜFE faizi. Yani Kredi Yurtlar Kurumu borcuna çifte faiz uygulaması. KYK kredileri, toplumun en fazla tartışılan konusu olmaya devam ederken ödeme süresi geçen KYK borcuna bir de, yüzde 9'luk gecikme zammı ekleniyormuş. Peki, sosyal bir devletin, gençleri hayata borçlu başlatmaya hakkı var mı?

                                                                     ***

Öğrencilik yıllarında KYK kredisi alarak üniversiteyi bitiren milyonlarca genç, yeni hayatına binlerce lira borçla adım attı. Aldıkları kredi 25-30 bin lira, katlanan borçları ise olmuş 70 bin liranı üzeri şimdilik. Devlete borçlu olarak mezun olan gençler, öğrenim kredisi borcunun akıbetini merak ederken ödeme süresi geçen KYK borcuna birde yüzde 9'luk gecikme zammı eklendiğini öğreniyor. Oldu mu sana faizin faizi. Aldıkları kredinin borcuna çifte faiz uygulanırken, borç da katlanıyor. Kambur üzerine gelen kambur, gençlerin hayallerinden tasarrufun adı oluyor.

 

                                                                   ***

 

Ne oldu KYK öğrenim kredisi borcu? Yapılandırma mı olacak? KYK borçları silinecek mi? Öğrenim kredisi faiz affı mı çıkacak? Milyonlarca öğrenci bu soruların cevabımı beklerken, büyüklerine de İşsiziz, ödeyemiyoruz KYK borçları silinsin' çağrısını yaptı yıllarca. Hani iş verseniz ödeyecekler de...

                                                                    ***

 

Açıklandı. An itibariyle 5 milyon KYK kredi borçlusu var, bunun yaklaşık 400 bini de yasal takip altında. Ve de KYK borçlarını ödeyemeyen mezunların borçlarının üzerine de, her ay bilmem kaç oranında gecikme faizi biniyor. TBMM'ye verilen önergeler dendi. Torba Yasa dendi bir sonuç çıkmadı. Üniversiteli soruyor borç ertelemesi olacak m? KYK affı gelecek mi? Öğrenim kredisi borcunun faizleri silinecek mi? Hayır silinmiyor, kredi borçlarına faiz üzerine faiz uygulanıyor. Size de 'sırtınıza binen borç yükünü, her geçen gün eklenen faiz sarmalı ile taşımaya çalışın' deniliyor.

                                                                 ***

Ama geldiğimiz noktadaki ekonomik konjonktürde, gençlerin iş bulması zor değil, imkansız. Ekonomik darboğaz falan derken, yıllardır işsiz olan veya iş bulamayan gençlere de istihdam yerine 'Sabır çekmesi öğretiliyor. Kredi Yurtlar Kurumu'na borcu olup da, işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemeyen milyonlarca gencin KYK borcu da, yürütülen faiz nedeniyle katlanarak büyüyor. En hazini de, binlerce üniversite mezunu hakkında yasal işlem başlatılıyor. Peki, suçlu, işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemeyen gençler mi? El cevap beyler?

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found