SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
LGS de kontenjan engeli!
Antalya Ekspres

Bir gecede giden TEOG’un ardından gelen LGS sonuçları açıklandı da ne oldu? Sorun bitti mi yani. Tam tersi öğrencilerin ve de velilerin sıkıntılı günleri şimdi başladı. Öğrencilerin girmek için gecesini gündüzüne kattığı Anadolu Liselerinde kontenjan az, açıkta kalan öğrenci sayısı ise fazla. Öğrenciler istediği liseye yerleşemedi. Öğrencilerin çoğu, tercih etse de etmese de ya İmam Hatip, ya da Meslek Liselerine gidecek. Peki açıkta kalan öğrenciler ne yapacak? Velhasıl-ı kelam, öğrenci de veliler de hayal kırıklığı içinde.

 

                                      ********

Velilerin ve öğrencilerin sonuçları heyecan içinde beklediği Liseye Geçiş Sınavı LGS sonuçları açıklandı da, yerleştirmede öğrencilerin umutları yerle bir oldu.  Öncelikle, şu yerleştirme sistemi o kadar karışık ve kafa karıştırıcı ki, veli ne yapacağını bilemez durumda. Öğrencilerin, daha iyi eğitim alabilme amacıyla hayalini kurduğu Anadolu Liselerinde kontenjan azlığı nedeniyle girebilen girdi, giremeyenin umutları yıkıldı. Yani öğrenciler istediği değil, sistemin istediği liseye gitmek zorunda. Bu nasıl olacak, yani sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler, öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurarak, yerel yerleştirme ile öğrenci alan ve tabi kontenjan durumları uygun okullara komisyon tarafından yerleştirilecekler. Kayıtları ise sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Sistem öylesine kafa karıştırıcı ki; bakınız tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler de yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk iki okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla üç okul tercihinde bulunabilecekmiş. Tercihler de ayni okul türünden yani, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi. Ama Anadolu  Liselerinde kontenjanın az olması nedeniyle  öğrencilerin çoğu ya İmam Hatip ya da Meslek Liselerine kayıt yaptırmak zorunda olacaklar. Özetle, açıkta kalan öğrenci sayısı fazla bu öğrenciler ne yapacak, açık liselere mi devam edecek. Öte yandan, istedikleri liseye yerleşemedikleri için hayalleri suya düşen öğrencilerin durumları ne olacak? Eğitim dünyasında çok sıkıntı var.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres