SON HABERLER :
Böcek Hal esnafına projelerini anlattı Çalkaya’da tapu bayramı Leğenle kayıp güreşerek Akdağ’a destek istediler Tütüncü: ‘Türkiye’mizin fotoğrafı Kitap Fuarı'nda Turizm Fakültesi ile İŞKUR protokol yaptı
Matruşka gibi!
Antalya Ekspres

Güne güzel başlamak çok güzel. Sabah gazeteye gitmek için nostalji tramvayı durağına doğru yürüyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün işçileri karınca gibi çalışıyor. Caddenin orta yerindeki yeşil alanı, mevsim çiçekleri ve güllerle beziyorlar. Rengarenk çiçekler, mis gibi bir koku. Ohh enerjim yükseliyor. Derken tramvay Cumhuriyet Meydanı’na geliyor. Meydan ‘Antalya Merhaba’ yazılı bayraklarla donatılmış. Görebildiğim kadarıyla fotoğraf sergisi. Ve de yerlisi yabancısıyla bir kalabalık, cıvıl cıvıl meydan. Gazeteye gediğimde bizim acar muhabir Abdullah’a soruyorum. Turizm Haftası nedeniyle Antalya Valiliği ‘Işıklar ve Gölgeler’ temalı fotoğraf sergisi düzenlemiş. Kalabalığın nedeni buymuş. Öğrendim.  

 

* * *

Antalya, matruşka gibi sürprizlerle dolu. Rutin olmak onun sözlüğünde yer almıyor. Mesela önümüzdeki günlerde Turizm Haftası başlıyor. Her yerde farklı bir etkinlik, organizasyonlar falan. Mayıs ayında da Antalya ‘Gastro Alaturka’yı ağırlayacak. Öncelikle, amacı neymiş Gastro Alaturka’nın bi bakalım. Şimdi efendim, Türkiye’yi dünyanın gözünde bir gastronomi noktası olarak tanıtmayı amaçlayan Gastro Alaturka’nıın etkinlikleri, sosyoekonomik kalkınmayı amaç ediniyor.  Ve de üniversitelerin gastronomi fakülteler, hayata lezzet katan şeflerin, otellerin, lokantaların, yerel üreticilerin katıldığı Türkiye genelinde altı yörede gerçekleştirilecek olan Gastro Alaturka’nı ilk durağı Antalya. Organizasyon, 11-13 Mayıs tarihleri arasında Lara Düden Park’ta düzenlenecek. Hani diyorum meraklısının bilgisine..

* * *

‘Dünyanın kalbine giden yol, Türk mutfağından geçer’ diyerek yola çıkan Gastro Alaturka etkinliklerinin bir diğer hedefi de Türk mutfağının tanıtımına ve gastronomi ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamak ve yöresel mutfak ürünlerini, sırlarını, tarihini anlatmak bağımsız bir gastronomi platformu olarak.  Türkiye coğrafyasının mutfak zenginliğini, yöresel gastronomi duraklarını yerinde göstermek. Yani Türkiye’yi dünyanın gözünde bir şölen sofrasına dönüştürmek.

* * *

Antalya’daki Gastro Alaturka kapsamında birbirinden ilginç etkinlikler düzenlenecek. Yer sofrası gibi Türk kültürüne özgü farklı sofralarda yemek, Elmalı yöresel yemeklerini öne çıkartmak, dünyaca ünlü şeflerin masalarında özel konuklarla ziyafet, yemek sanatı  yarışmaları, sokak lezzetleri,konuşma ve sunumlar, konserler ve diğer performanslar bu aktivitelerden sadece bir kaçı. Yani Gastro Alaturka, hem damak, hem göz zevkinize hitap edecek. Bu keyifli etkinlikleri kaçırmak istemiyorsanız 11-12-13 Mayıs tarihlerini randevu defterinize not edin. Benden uyarması...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres