SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Mektepli ajanlar!
Antalya Ekspres

Ajan gizli olmaz mı? Ben pek bilmiyorum sanırım haberlerde izlediğimde önce şaşırdım sonra düşündüm. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ‘ajan’ yetiştirilecekmiş. Güvenlik bilimlerinin yer alacağı fakülte için 2018-2019 akademik yılı hedefleniyormuş. İyi pek güzel, ‘Benden ajan olur’ diyen gençlerimiz için cazip bir bölüm, müthiş vallahi.

* * *

Ve fakat aklımın basmadığı, bu ajanlar adı üstünde gizli olmuyor mu Allah aşkına? Üniversite kayıtlarında tüm kişisel bilgileri aşikar olan, her şeyi bilinen bir adam nasıl olur da ‘gizli ajan’ olur aklım karıştı. Acaba masabaşı ajan mı olacaklar?

* * *

Hani şu filmlerini heyecanla izlediğimiz 007 James Bond misali ajanlar mı yetişecek? 3-4 dil bilen attığını on ikiden vuran, uzakdoğu, yakındoğu, yağlısı yağsızı sıkı dövüşen ve de olmazsa olmazı karizmatik olan kara gözlüklü falan. Elbette güvenlik için bizim de ajanlarımız var. Kimliği gizli kalan iyi yetişmiş, olması gerektiği gibi. Ama yine buraya takılıyorum, bu ajanların üniversitede yetiştirilmesi güvenli olur mu acaba? Hani adı üzerinde gizli ya.

* * *

Neyse gelelim Dokuz Eylül Üniversitesi’nde önümüzdeki yıl açılacak fakülteye. Rektörlük böyle bir karar aldığına ve açıkladığına göre vardır bir sebeb-i hikmeti, bizim bilmediğimiz veya anlayamadığımız. Şimdi, hedeflenen fakültede yetiştirilecek ve eğitilecek ajan adayı öğrenciler, 4 yıllık bir eğitim alacak ve de fakültede her bölüme 20 öğrenci alınacakmış. Bölümler ise İstihbarat, Güvenlik, Terör ve Strateji gibi. İstihbarat bölümü mezunları da ajan olabileceklermiş. Mektepli ajanlar.

* * *

Ve de Türkiye’de bir ilk olacak olan, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kurulacak Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan mektepli ajanların istihdamı da zor olmaz gibi. Kendine, bileğine aklına güvenen gençler için çok ama çok cazip bir meslek ajanlık. Neden olmasın ki?

 

 

 

 


 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres