SON HABERLER :
Kemerspor'da hedef galibiyet Juanfran'dan iyi haber geldi Başkan Uysal çalışmaları inceledi Okullara destek sürüyor Fotoğrafın ustası Antalya’da anıldı
Memnuniyetsizlik mazeretimiz!
Antalya Ekspres

Toplum olarak hangi ara bu kadar memnuniyetsiz, eleştirel, her şeye muhalif olduk. Gölgemizle bile kavgalıyız sanki... Neden ardımdan önümden geliyorsun diye... Birbirimize selam vermez olduk, ‘nasılsın’ denilse ‘sana ne’ diyecek kadar da hoyratlaştık mı ne? Yaşama, dürbünün tersiyle bakar olduk sanki. Kimse kimseyle ağzının tadıyla sohbet edemez oldu. En iyi yaptığımız da eleştirmek, hem de öyle böyle değil, dibine vuruna kadar. Pardon da kim oynadı böyle ayarlarımızla?

* * *

İhtiyacımız olan hoşgörüyü nerede unuttuk acaba? Veya böyle bir kavram hiç yok muydu?.. Her kes kendi açısından haklı da, karşıdaki haksız. O mübarek ağzımızı açıp da iki cümle laf edecek olsak bile, kelimeler memnuniyetsizlikte hapsoluyor. İki cümleyle üç mevsimlik çam devriliyor. Suratlarda suratsız ifadelerle ortalık yerde dolaşıyor adına ‘mazeretim var’ diyoruz. Nedir mazeret; yaşam memnuniyetsizliği, bıkkınlık, bezginlik falan.

* * *

Hoca hocayı tekkede, deli deliyi dakkada bulurmuş misali. Beni de pazar alışverişinde buldu, ya sabır çektiren pazarcı. Aslında pek sevmem pazarda dolaşmayı. Aceleciyim, kalabalığı sevmem, biraz da huysuzum, duble utanç. Neyse pazara vasıl oldum, sebze meyve alacağım tazesinden. Tezgahları dolaşıyorum ama yaz sebzelerinin de meyvelerinin de fiyatları kanatlanmış. Söyleniyorum herkes gibi ‘fiyatlar yaz mevsiminde böyle olursa’ falan. Tezgahlarda 10 liradan aşağı sebze meyve yok gibi. Etiketlerle kan uyuşmazlığı yaşıyorum.

* * *

Niye pazara geldiysem... Derken bir tezgaha yaklaştım alışverişimi yaptım. Pazarcıya  ‘kaç lira tuttu’ diye sordum, aldım cevabımı okkalı tarafından. ‘Neden bu kadar tuttu ki’ diyecek oldum, demez olaydım. Pazarcı aldı sazı eline ‘Hanım, senin fiyatlardan haberin yok galiba. Üretici zarar ettiği için ürününü tarlada bırakıyor. Neden; para kazanamıyor da ondan, çiftçi maliyet yükünün altından kalkamıyor artık. Talep var ama mal olmayınca fiyat yükseliyor. Senin arz-talep meselesinden haberin var mı? Bu fiyatların altında üretici ürününü sattığı zaman batar. Çiftçi batarsa ne olur. Aha da fiyat bu olur’.

O bana ben ona laf yetiştirirken, olan oldu poşetlerimi kaptığım gibi pazarı terk-i diyar eyledim. Pazarda hala hem söylenen hem de alışveriş yapmaya çalışanları arkamda bırakarak. Galiba herkes haklı mazeretinde, ayarlar bozulmuş.  Ademoğlu bir kızgın fırın olmuş…

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres