SON HABERLER :
Kepez'de çocukların sünnet heyecanı Sahildeki çöpler toplanıp sergilendi Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi Zeytinköy'de yıkımlar başladı 'Silahla şaka yaptım' dedi tutuklandı
Mesela ruhsal detoks!
Antalya Ekspres

Detoks. Son yılların en  popüler sözcüklerinden. Çevremizdeki insanlardan sıkça duyduğumuz. Sözlük anlamı kısaca arınma programı, yani vücudu zararlı ve toksik maddelerden arındırma işlemi. Pek güzel. Ama  ben hiç detoks yapmadım bilmiyorum. Eğer bir gün detoks yapmayı düşünürsem ki, düşündüklerimi pek uygulayamam, işte o zaman ruhumu arındırmak isterim. Ruhsal detoks uygularım mesela.  

                                      * * *

Ama işe detoks sözcüğünü derinlemesine öğrenmekle başlamalı. Buna da benim hiç niyetim yok. Zira çevremde detoks programı uygulayanları dinliyorum da, genellikle farklı amaçlar için yapıyorlar bana göre. Meyve-sebze suları bitki çayları falan. Yani çay çorba muhabbeti.

                                      *  *  *

Stres topu haline gelen yaşamda çoğumuz, olumsuz duygu ve düşüncelerden, takıntılardan, kaygılardan kurtulmanın yollarını arıyor. Korku ve endişelerinden ruhlarını arındırıp, güzelliklerin örselenmediği huzurlu ve sevgi dolu bir yaşam hayal ediyor. Belki ‘hadi canım sende’ türünden bir cümle oldu. Ama işe, ruhumuzu arındırmak için bir zaman aralığı belirlemekle başlayamaz mıyız? Madem ki evrende her şey enerji, ruhumuzu negatif enerjiden arındırmanın yöntemlerini de ruhsal detoksla çözebiliriz. Neden olmasın?

                            *  *  *

Bu işin uzmanları, sağlıklı olmak ruh ve bedenin mutlak uyum ve denge içinde olmasıyla erişilebilecek bir hal olduğunu savunuyor. Ve de ruhsal detoksun bir içe yönelme eylemi  olduğunu, tam verim sağlamanın da bütünsel yaklaşımla mümkün olacağını anlatıyor. İddia o ki; olumsuz düşünce ve stres bedene fazla mesai yaptırarak direncini zayıflatıyor. ‘Başkalarına ayıp olmasın’ diye  kendimize yaptığımız olumsuzluklar mesela. Unutalım gitsin.

                                               * * * 

Öyleyse kılavuzumuz sevgi olsun. Hiç zaman kaybetmeden sevgi, minnet, mutluluk gibi yüksek enerji taşıyan duyguları günümüze davet ederek ruhsal detoksa başlayalım. Yapıcı, yalın, şefkatli ve olumlu olmayı kendimize sürekli, hatırlatalım. Öfke, kuruntu, karamsarlık, hüzün gibi reaktif duyguları unutup, hapsedelim. Bu da bizim yöntemimiz olsun. Sevgi ve hayat dolu bir ‘şu an’ da olmak isterdik değil mi? O halde,  bizim olan hayatın  yönüne de biz karar verelim. 

                                         

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres