SON HABERLER :
Böcek'in Kemer buluşması Muhtar sonunda pes etti, binayı boşalttı Alanya'da fayton faaliyeti sona erdi Anne Türel için mevlit okutuldu Çandır: Seçim bitti, geçime odaklanalım
Mevsim Sonbahar!
Antalya Ekspres

Sonbahar, Bir başka deyişle Hazan mevsimi. Tam da ortasındayız bu hüzünlü mevsimin. Bir başka seviyorum bu hüzünlü mevsimi. Dallarından isteksizce toprağa düşen sararmış yapraklar, sanki zorlu bir zemheriye hazırlanıyor gibi doğa. Peki özlem neye? Bakın usta şair Atilla İlhan nasıl anlatıyor ‘Adım Sonbahar’ şiirinde duygularını. ‘Nasıl iş bu / her yanına çiçek yağmış / erik ağacının / ışık içinde yüzüyor / neresinden baksan / gözlerin kamaşır / oysa ben akşam olmuşum / yapraklarım dökülüyor / usul usul / adım sonbahar’.

 

* * *

Evet, ilkbahar, yaz derken işte sonbahar da geldi. Eylül, tıpkı sararan yapraklar gibi rüzgara kapılıp geldi geçti bile. Günler kısaldı mı ne; akşam erken mi oluyor, gün geceye inadına erken mi dönüyor? Beydağları’na kızıllık neden erkenden vuruyor? Acelesi mi var, neden doğanın bu anlamsız hızı? Ahh tabii ya, hazan mevsimini ağırlıyoruz. Hüznü de peşine takıp geldi. Esen serin rüzgarlar, grileşen gökyüzü ve ardından yağan yağmurlar hangimize hüzün vermez ki?

* * *

Kalbim de şu aralar sonbahar. Bilemediğim, anlamlandıramadığım bir burukluk, bir suskunluk var içimde. Hiçbir mevsimin yaşayamadığı bir hüzün mevsimini andırıyor kendi içinde, ben de anlayamıyorum ki neler oluyor? Aslında hüzünle de yaşamayı bilmeli insan. Yaşamda gerçekler de böyle değil midir? Hep mutluluğu mu tatmalı insan, hüznü de mutsuzluğu da tatması gerekmez mi? Belki defalarca, her mutluluğun ardında hüznü de aramayı bilmeli insan, alışmalı. Darbelere dayanmalı, kırılıp döküldüğünde dayanmayı bilmeli.

* * *

Yaşam böyle bir şey değil mi zaten? Mutluluğun, mutsuzluğun sarmalında sürüp gitmiyor mu? Yalnız kaldıkça hüzünlenmeli, kimbilir belki de dost olmalı hüzünle insan. Zaman geldiğinde en yakın dostu, arkadaşı olmalı hatta sevmeli onu, mutluluğu sevdiği gibi sevmeli. Her insan hüznü yaşar elbette, hüznün içindedir. Kimi hüznün yarası zor kabuk bağlar, kimisi ise kendiliğinden iyileşir. Belki ona alıştıkça küçülür, ufalır ama geriye kocaman bir mutluluk kalır sevdiklerimizle birlikte...

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres