SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Mikrokredi destek mi köstek mi?
Antalya Ekspres

Ekonomide, Türkiye’nin yeni yüzü kadınlara verilen mikrokredi ile aile bütçesine katkı sağlamaları hedeflendi. Özellikle de yoksullukla mücadele kapsamında hayata geçirilen mikrokredi uygulaması, dar gelirli hemcinslerimiz için bir umut kapısı oldu. Artık kadınlar için ‘Elinin hamuruyla erkek işine karışma’ devri çoktaaan gerilerde kaldı.

* * *

Ve de mikro kredi desteğinden faydalanarak ev ekonomilerini canlandıran vefakar dargelirli kadınlarımızın bir kısmı iş hayatına atılırken, bazıları da aldıkları krediler ile kendi ayakları üzerinde durmaya çabalıyor veya duruyor. Aslına bakıldığında uygulama sahiden pek cazip. Evde el emeği göz nuru ürettiğini pazarlayamayan kadınlarımız, aldığı mikrokredi ile bir şekilde ucundan, kıyısından bütçeye katkı sağlıyor sağlamasına da, girişimci olabiliyor mu, ya da olabilir mi? Bakınız, bu konuda bir başka görüş ne diyor...

* * *

Diyor ki; ‘her şeyden önce borç ve bağış gibi yollarla dar gelirli kadınların girişimci olabileceğine dair yaratılan algı yanıltıcı’. Devam ediyor görüş sahipleri ‘Zira girişimcilik başka bir şey, mikrokredi alıp, ev içinde kadın işi olarak adlandırılan ürünleri üretip, komşulara satış yapmak başka şey’. Sanki bu da doğru bir görüş gibi geldi bana. Doğrusu kafam karıştı.

* * *

Ve yine bu farklı görüş, haklı olabilir veya olmaz şöyle bir öngörü de sunuyor. ‘Kadınların ekonomiye katılmasında girişimcilik adı altında onları borç yükü altına sokan ve onlara güvencesiz çalışma alanları sunan mikrokredi mekanizmasına değil, kadın-erkek eşit istihdam olanaklarının yaratılmasını sağlayacak politikalara ihtiyaç duyulmaktadır’. Hadi buyurun.

* * *

Peki, benim yorgun ülkemin yorgun kadınları için mikro kredi çare olabilir mi?..

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres