SON HABERLER :
Alanyaspor-Denizlispor: 3-2 CHP Antalya İl Başkanı Bayar görevden alındı Antalya'da otelde korona virüs tedbirleri unutuldu      Ekipler kaçak avcılara göz açtırmıyor  Başkan Böcek aylar sonra ilk kez mecliste
Mutant işleri alt üst etti!
Antalya Ekspres

Ne talihsizlik. Mutasyona uğrayıp, Mutant denilen virüsün yeni türü ile de tanış olduk. Ve dahi, mutasyon dalgasına yakalanmak üzereymişiz. Önümüzdeki hafta kritikmiş. Sağlık Bakanlığı, vaka sayısının artışa geçtiği uyarısını yaparken, bilim insanları ‘soğukkanlı olalım, tüm tedbirlere uyalım’ çağrısını yapıyor. Yani ‘panik yok. Sakin’ diyor. İyi de nasıl sakin olalım? Aşı konusunda yetersizlik mesajı veriyorsunuz. Harç bitti yapı paydos mu?

***

Şimdi mutasyona uğrayan virüs, dünyayı tedirgin etti mi? Diken üstünde olan Avrupa ülkeleri, bir biri ardına sınırları kapatmaya başladı mı? Ülkemizde de 19 şehirde görülüp, bilmem kaç kişiye de bulaşmış mı? KKTC’de mutasyonlu virüs tespit edilip, yavru vatan da tam kapanma kararı almış mı? Ve de mutasyona uğrayıp, adı mutant olan bu virüsün bulaş hızının yüzde 70 daha hızlı olduğu açıklanmadı mı? Mutant virüsü endişesi büyüyor. Uzmanlara göre salgının yayılma hızı artıyor. Belli ki; mutant işleri karıştırdı alt üst etti.

***

Hadi buyurun, salgında üçüncü dalga kapının önüne kadar gelmiş. Uzmanlar ‘kritik durum’ uyarısı yapıyor, Mart ayı zor geçebilirmiş. Yeni dalgada virüsün daha hızlı yayıldığını tespit eden Dünya Sağlık Örgütü, harekete geçmiş alarmdaymış.

***

Tamam, mişi mışı anladık da, aşılama ne durumda? Vatandaş şimdilerde tek çare olan aşıyı sorgular oldu. Çin’den ithal edilen yeni doz aşılar ne zaman geliyor veya gelecek? Kaygılar var. 40 milyonluk dozdan Şubat ayı itibariyle 15 milyon doz aşı gelmişti. Kaç doz aşı daha gelecek acaba? Tedarik programına uygun olarak devam eden aşı sevkiyatında. Vatandaş sabırsızlıkla aşı bekliyor. Zira Ankara, yurt dışından aşı getirilmesinin zorluğundan söz etmiş, dışarıdan aşı tedarikinin şüpheli olduğunu ve yerli aşı üretiminden söz etmişti. Umutlar yerli aşıya kalınca da kafalar yeniden karıştı. Hani tek çaremiz aşıda.

***

Bu arada aşı temininde, yaygın aşılamada ve yeni aşıların devreye girip girmeyeceği, aşının herkese yetip yetmeyeceği de tam kestirilemiyor gibi. Sabırla bekleyelim diyoruz ama işin içine giren mutant işleri karıştırıyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found