SON HABERLER :
Koronavirüste bugün vaka sayısı bini geçti Eczanede dehşet anı Antalya çifte bayram yaşadı  ‘Önlemlerle sorunsuz geçti’ Sosyal tesislere ziyaretçi akını
Nafaka kıyameti kopuyor!
Antalya Ekspres

Hem de bütün kıyamet, ortalaması 370 TL olan nafaka için koparılıyor. Boşanmalarda özellikle de kadına verilen nafakadaki değişimler yine gündemde. Yargı paketiyle birlikte gelecek yeni nafaka düzenlemeleri, genel ekonomik verilere göre ele alındığından kadına ödenecek nafaka miktarının ortalaması da 370 TL. Hem de bu rakam en üst sınırdan kadına ödenecek nafaka. Tartışmalar ise, kazanılmış hakların yok edilmeye çalışılıyor olması yolunda. Nafaka kavramı iğdiş mi edilmek isteniyor sizce?

* * *

Nafaka miktarı yeniden tartışmaya açılırken, hukukçular da farklı görüşlerle ikiye bölünmüş durumda. Yani 370 TL için Ankara’da kıyamet kopuyor. Elbette yalpalayan ekonomi dikkate alınırsa, boşanan ve çalışmayan kadının öngörülen bu nafaka ile geçinmesi zor değil, imkânsız. Peki, konuya dürbünün tersiyle bakarsak nafaka meblağları, asgari ücret ve yoksulluk sınırı gibi genel ekonomik verilere göre ele alınıyorsa,  nafaka mahkumu erkeğin de durumu pek iç açıcı olmuyor. Ancak hukukçulara göre, yoksulluk nafakası, erkekleri mağdur etmiyor. Zaten çoğu eski eş de, nafakayı ya geciktiriyor ya da ödemiyor. Hukukçular ise tam da bunun mücadelesini veriyor.

* * *

Öyleyse, hukukçuların farklı görüşler savunduğu söz konusu yargı paketiyle gelecek düzenleme, kime ve neye hizmet edecek? Bir kadın hukukçu, görüşünü belirtirken bakınız ne diyor ‘Bu yasanın nasıl bir yerdeki tartışmayı sona erdireceğini, neye yarar sağlayacağını anlamak zor değil. Erkekleri nafaka sorumluluğundan da kurtarıp, hayatlarını iyi geçirmelerini sağlamak için yapılmış bir yasa olacak.’ Ve devamında da,  her seferinde aynı tarzda tartışma yaratılıp, kazanılmış hakların yok edilmeye çalışıldığı görüşünü savunuyor.

* * *

Bu arada, bazı hukukçular da,  nafaka yükümlüsü pek çok erkeğin nafakayı bir ceza olarak algıladıklarını hatırlatarak, sigortasız çalışma ve mal devri yoluyla ekonomik durumlarını gizlediklerini belirtiyor. Ve de erkeklerin boşanma davaları sırasında çoğunlukla müşterek çocukların velayetini talep etmedikleri gibi bu çocukların gider ve bakım yüklerini de paylaşmaktan kaçındıklarını dile getiriyor. Aslında tüm bu kıyametin hedefinde, kadına verilen süresiz nafaka var gibi. Zira ülkemizde daha çok boşanmış kadınların ekonomik durumlarına göre, boşandıkları eşlerinden aldıkları nafaka, süresiz olduğu gerekçesiyle zaman zaman gündeme gelmiyor mu? Geçtiğimiz yıl, süresiz nafakanın belli bir süreyle sınırlandırılması konuşuluyordu.  Bazı kesimlere göre, nafakanın süresiz olması, nafaka veren erkeğe yönelik bir haksızlık olarak görülüyor. Ben de ise yorum yok.

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres