SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
Ne İsa’ya ne Musa’ya!
Antalya Ekspres

Asgari ücretlinin gözü kulağı Ankara’da. Ocak ayında asgari ücret açıklanacak ya, Başkent’te Aralık maratonu yaşanıyor olmalı. 22 Aralık’ta taraflar bir kez daha masaya oturacak da, asgari ücrette orta yol bulunabilecek mi? Pazarlıklar pek de kolay geçeceğe benzemiyor. İşçi 2 bin lira bekliyor, işveren fazla diyor, Türk-İş asgari ücretin net bin 893 olmasını talep ediyor, Disk 2 bin küsur diyor. Peki Ankara ne diyor?

* * *

Başbakan net bir açıklama yapmıyor ve ‘Türk-İş teklifini sundu Disk de teklifini sunacak daha sonra, taraflar bir araya gelecek. En uygun şekilde tarafları bakanlığımız bir araya getirecek. En iyi şartlarda ne gerekiyorsa, bu rakam üzerinde mutabakata varılacaktır’ diyor. Diyor da, yeni yıla sayılı günler kala asgari ücretin ne kadar olacağı sorusunun cevabı da merak ediliyor. Zira asgari ücrette tarafların beklentisi çok farklı tabii.

* * *

Enflasyon hızla artarken, asgari ücretlinin alım gücü de yerle bir oldu. Evdeki hesabı bir türlü çarşıya uyduramayan ücretli ‘olursa iki bin lira olsun’ diye teklifini sunuyor amma velakin işveren ne diyor, Ankara ne diyecek işte milyonlarca çalışanın merakla beklediği havadis de bu. Her yıl bu sancıyı yaşayan asgari ücretli, ücret zammı görüşmeleri başladığı günden bu yana 2018’de ücretinin ne olacağı konusunda hesap kitap yapıp tahminler yürütüyor. Sahiden azap.

* * *

İşçi ne alacağının hesabını yaparken, taraflar da asgari ücret zammını belirlemek için uğraş veriyor. Türkiye’de milyonlarca insanın asgari ücret ile çalıştığını varsayarsak, ekonomiye yön veren 2018 asgari ücret zammı görüşmeleri çok önem taşıyor. Taraflar Yani hem İsa’ya hem Musa’ya yaranacaksın.

2018 asgari ücret zammı görüşmeleri kıyasıya devam ederken, orta yol ne ola?

 

 

 


   

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres