SON HABERLER :
Böcek: İhtiyaç sahipleri gıdalarına kavuşacak PTT önünde sosyal mesafe örneği Konyaaltı Belediyesi sahada maske kiti dağıtıyor Maaşını alabilmesi için yaşlı adama polis yardımı Muratpaşa 3 günde 80 bin kişiye ulaştı
Neden muayene katılım payı?
Antalya Ekspres

Emekli, aybaşı geldiğinde maaşını almak için ilgili bankaya gidiyor ve emekli maaşını çekiyor. Çekiyor çekmesine de aldığı maaş her ay farklı yatıyor. Yani emeklinin maaşı kesintiye uğruyor. Hal böyle olunca da emekli, ayda veya üç ayda bir aldığı maaşının miktarını bir türlü tutturamıyor. Ve de maaşının miktarını dahi bilemiyor. Aslında biliyor, muayene ve ilaçlarda ödediği katkı pay maaşından otomatik kesiliyor. Ama kafası karışıyor ‘faydalandığım kurum, sağlık hizmetlerimi karşılamıyor mu’ sorusu ile.

* * *

Muayene katılım payı, bildiğimiz gibi, emeklilerin (konumuz çalışanlar değil) kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları bireylerin yararlandıkları sağlık kuruluşlarından aldıkları sağlık hizmetleri için ödedikleri ücret. Ama şöyle,  emeklinin ve yakınlarının aldığı sağlık hizmetinin karşılığı, SGK tarafından ödeniyor tabii de. Emekliye düşen pay hesap kitap ediliyor ve dahi, bunu da mütekait cebinden ödüyor. İşte benim emeklim, maaşını alırken adına katılım payı denen ödemeyi de parasını cebine koymadan devlete ödüyor borcunu.

* * *

Gelelim, emeklinin kafasını ikinci kez karıştıran diğer bir kesintiye, ilaçta katkı payı. Muayene katılım payı ile aynı. SGK’nın karşıladığı ilaç tutarının dışında emekliye düşen pay. Yani emekli ilaçlarda da katkı payı ödüyor. Kesinti oranı yüzde 10. Bu kesinti de emeklinin ayda veya üç ayda aldığı maaşından kesiliyor. Bu durumda da maaş kesintiye göre değişince, benim emeklimin de maaşı kesintiler nedeniyle her ay farklı yatıyor.

* * *

İlaçların çoğu zamlandı. Özellikle de kura bağlı ithal ilaçlar. İlaç fiyatları artınca emekli eczaneye girdiğine gireceğine pişman oluyor. Zira aldığı ilacın yüzde bilmem kaçı emeklinin cebinden gidiyor. Muayene katkı payı, zaten daha hastaneden çıkmadan otomatik kesiliyor. Neyse ki sağlık ocağı ve aile hekimliğinde görülen tedavi ve sağlık hizmetleri için muayene katılım payı alınmıyor. Büyüklerimiz sürekli ‘Sağlık Politikası’ demiyor mu

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres