SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
Neden özel sınıf?
Antalya Ekspres

Bu soruyu veliler soruyor. Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. İlk ders zili 9 Eylül Pazartesi günü çalacak. Kayıt derdine düşen veliler, eğitim sistemi en iyi olan devlet okullarının peşinde. Ama bir de iddia var; veliler kayıt yaptırmak için tercih ettiği devlet okullarında ‘iyi sınıf, özel sınıf’ gibi sınıflandırmalarla karşılaşıyormuş. Ve yine velilerin bu sınıfları tercih etmesi halinde bağış adı altında para ödedikleri iddia ediliyor. Konuya Bakanlık el koymuş.

 

* * * 

Ağustos ayının bitmesine sayılı günler kalırken, Eylül’ün de kapısı aralandı bile. Hazan mevsimin ilk ayı olan Eylül, kimilerine göre hüzün kimilerine göre de masraf ve stres ayı. Nasıl olmasın; Eğitim öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Bu da velilerin okul kayıt stresi ve masrafları demek. Bütçenin zorlanması demek. Velilerin endişeleri başlıyor demek.

* * *

Her yıl kayıt döneminde yaşanan bağış polemiği yine gündemde. Örnek mi buyurun. Okul kayıtları ile cebelleşen veliler, devlet okullarında da ‘iyi sınıf, daha iyi sınıf’ gibi sınıflandırmalar yapıldığını iddia ediyor. Daha vahimi, çocuklarını devlet okullarına kayıt yaptıran veliler, ‘özel sınıflar, iyi sınıflar’ için bağış adı altında okula para ödediklerini iddia ediyor. Rakam ise binlerle ifade ediliyor velilerce.

* * *

Kayıtlar başladı veliler araştırmada, hangi okulun eğitim sistemi daha iyi, hangi okul daha kaliteli, bu konuda bilgi alış verişleri, algı operasyonları falan. Karar verilip kayıt işlemi başladığında yapılan araştırmadan tam not alan okul, veliden bağış adı altında para talep ediyor, iddia bu. Yani veli, çocuğunu ‘daha iyi sınıf’a kaydettirmek istiyorsa bedelini de ödüyormuş. Bu kriter sadece daha iyi sınıf için değil, verilen eğitim ve okulun fiziki yapısı da faktörler arasındaymış!

* * *

Hani eğitimde fırsat eşitliği? Neden özel sınıf? Neden bu ayrımcılık? Nerede kaldı devlet okulu olmanın koşulları, neden bu dayatma? Her eğitim öğretim yılı başlarken, okul kayıtlarında yaşanan bu paradoks neden?

* * *

Oysa Milli Eğitim Bakanlığı’nın devlet okullarına kayıt yaptıran velilerden adı ne olursa olsun para toplanamayacağına dair kesin talimatı var. Bu talimat, her kayıt döneminde de yenileniyor öyle değil mi? Konu kamuoyuna yansıyınca, özel sınıf iddialarına Milli Eğitim Bakanlığı’nın soruşturma başlattığı söyleniyor. Olması gereken de bu Ali yazar, Veli de bozar mi

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres