SON HABERLER :
Başkan Böcek'in klinik seyri devam ediyor Kamera kayıtlarında gerçek katil ortaya çıktı Başkan Böcek'e trakeostomi uygulandı Vali Yazıcı, Oruç Reis'i ziyaret etti Turistler, maske zorunluluğuna aldırış etmiyor
Nur topu gibi yeni vergilerimiz geliyor!
Antalya Ekspres

Vatana millete hayırlı, uğurlu olsun. Adı şimdilik ‘Yeni Vergi Taslağı’. Ciddi düzenlemeler barındırıyor. Ve dahi mevzuat hazretlerine göre, yeni düzenleme de dijital hizmet vergisi ile değerli konut vergisi adı altında iki yeni vergi daha geliyormuş. Bu arada gelir vergisi oranı da yüzde 45’lere yükseliyormuş. Yeni Vergi Taslağı, geniş kitleler üzerindeki vergi yükünü daha da ağırlaştırarak kamburu taşınmaz hale getirecek. Vurun abalıya!

 

* * *

Basında sıklıkla yer alan yeni vergi taslağı,  ete kemiğe bürünmüş olarak çok yakında vatandaşın aile bütçesini tepetaklak edecek. Taslaktaki yeni vergiler bunu gösteriyor, görünen köy misali. Elbette artan vergi yükü, bordrolu çalışanları, şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Adı üstünde ‘bordro mahkumu’ daha maaşı eline geçmeden vergisini ödeyen dürüst mükellef.

* * *

Taslağa göre, gelir vergisini arttıran yeni vergi yükü, her zaman olduğu gibi yine çalışan kesimin üzerine yıkılıyor. Yoksulu daha da yoksullaştırıyor. Orta gelir eriyor. Bu, bizim çok iyi bellediğimiz bir replik değil mi?

* * *

Yeni ek vergiler, ekonomistlerin de merceği altında. Taslakta yer alan maddeleri  (yedi madde) titizlikle inceliyor, vergi yükünün ne kadar artacağını rakamlara döküyorlar. Ve öngörülerini sıralıyorlar; ‘Vergi yükü, vatandaşın harcamasını daha da düşürür. Planlanan yeni düzenleme üretimi düşürür, işsizlik riskini arttırır’. Sonrasında da deli soruyu soruyorlar; ‘Yeni Vergi Taslağı adil mi?’

* * *

Demek istiyorum, aha da diyorum. ‘Konuşuyoruz ama nece konuşuyoruz’. Yeni düzenleme işsizliği arttırırmış. Her geçen saat, hatta dakika işsizlik artmıyormuş sanki de. Kadın, erkek, genç ve de üniversitelilerde işsizlik oranının büyüdüğünü benim yurdum insanı bilmiyor mu? İşsizliğin, eve aş ekmek götürememek olduğunu dibine kadar yaşamıyor mu? Gelir adaletsizliğinin büyüdüğünü görmüyor mu? Büyüyen ekonomik sıkıntının, icra dosyalarına yansıdığını unutuyor mu? Hayır.

* * *

Emekliye gelince... Emeklinin gündemi de ilaçlarda ödediği katkı payı. İlaçların büyük çoğunluğu zamlandı. Ve emekli aldığı maaşın miktarını bile bilmiyor, ilaç kesintileri yüzünden. Dahası yaşam standardını düşüren emekli, ihtiyacını değil ucuz olanı alıyor. Onların Ankara’dan yeni talebi ise ‘emekliye kışın yakacak desteği verilsin’. Ehh önümüz zemheri.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres