SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
Obez mi olduk ne?
Antalya Ekspres

Gelişen dünya, ağırlaşan yaşam koşulları ve de teknolojinin rehaveti topluma ezber bozdurdu. Hareketsizleştik, sözüm meclisten dışarı hımbıllaştık. Zamandan tasarruf derken, gideceğimiz iki adımlık yere araçla gider olduk yürümeyi unuttuk. Yapmamız gerekenleri bilgisayarla hallediyoruz ya, faturaları ödemek, alış veriş yapmak bir ‘tık’a bakıyor. Bilgisayarın tuşuna bas işlem tamam. Hal böyle olunca da asker bavuluna döndük. Bırakıldığımız yerde kalıyoruz. Kaldırabilene aşk olsun. Teknolojinin insanlara yaşattığı paradoks.

* * *

Evet, toplum hareketsizleşti. De insanlar ne yapsın? Çağ, zamanı en rasyonel şekilde kullanma çağı. Aheste yaşama devri kapandı bitti. Farkındayız değişen yaşam koşulları, hızlı çekim. Zamanı doğru tüketme hatta kullanma devri. Misal, hızlı yaşamda yemek yeme kültürümüz bile değişti, yerini fastfood denen alışkanlıklara bıraktı. Ayakta ye, hızlı ye ve de mesaiye yetiş ya da derse ne bileyim herkesin zamanında yetişmesi gereken yer var.

* * *

Aha da burada bi duralım. Nedeni hepimiz biliyoruz. Obez oluyoruz. Özellikle de yeni nesil. Hani şu bildiğimiz Mac’ler Big’ler var ya oralardan çıkmıyor. Hızlı yemek yiyip,  hızlı hareket ediyor. Zaman fukarası hepsi. Öğrenci olanı okula, dershaneye, özel derse yetişecek. Çalışanı ise işine, mesaisine. Zaman hızlı akıyor. Dengeli beslenmek kimin umurunda. Biran önce mideyi doldurmak gerekiyor. Sağlıklı beslenme, kiloya dikkat etmek gibi kavramlar kapının arkasında kaldı.

* * *

Ama şu da bir gerçek, teknoloji çağının hızlı yaşamı,  değişen dünya, obezitenin artmasına ve yayılmasına neden oluyor. Öncelikli faktörlerden bir diğeri de hareketsiz yaşam.  Bu anlamda tıp dünyası ciddi endişeli. Erkek, kadın, genç, yaşlı çevremizde obez sayısı hızla artıyor. Hele de gençlerin ölçüleri dikkat çekecek kadar genişledi genişliyor. Toplumda obez sayısı giderek artıyor. Bunun getirisi de maalesef bozulan sağlık.  Doğallıktan uzak, katkı ve koruyucu malzemelerle dolu ambalaj gıdalarını fazla miktarlarda tüketmek, obezite dahil birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ve de bunu bilmek için diyetisyen olmaya gerek yok.

 

* * *

Ama şu da gözden kaçmıyor. Hazır yiyecek yenen mekanlar tıklım tıklım. Genci yaşlısı, homili gırtlak. Bir grup çıkarken, yeni bir grup içeriye giriyor. Sirkülasyon ile birlikte sağlık yok oluyor, kilolar üst üste geliyor. Ama tıp uyarmaya devam ediyor ‘ dikkat, toplum obezleşiyor’…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres